További Külföld cikkek
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
A nemzetközi gyógyszergyártó vállalatok és a fejlett országok kormányai ,,hadat viselnek" a harmadik világ országai ellen - áll az Oxfam nevű segélyszervezet február 12-i nyilatkozatában. Az Oxfam hétfőn nyilvánosságra hozott két jelentésével kívánja felhívni a figyelmet arra, hogy a gyógyszergyártók által mesterségesen magasan tartott árak miatt a világ legszegényebb országai nem tudnak hozzáférni a szükséges gyógyszerekhez, így az AIDS ellen használt készítményekhez sem.
Megfizethetetlenek az AIDS-gyógyszerek
A gyógyszergyártók által mesterségesen magasan tartott árak miatt a világ legszegényebb országai nem tudnak hozzáférni a szükséges gyógyszerekhez |
A probléma persze nem csak az AIDS-gyógyszerekre vonatkozik. Az Oxfam becslése szerint évente 11 millió ember hal meg amúgy gyógyítható betegségekben szerte a világon, mert nem tud hozzáférni a megfelelő készítményekhez. A jelenlegi világkereskedelmi szabályozás értelmében a gyógyszergyártók 20 évre szabadalmat kapnak az általuk kidolgozott gyógyszerekre. Ez alatt az idő alatt gyakorlatilag annyiért árulhatják a szert, amennyiért akarják.
Másolt gyógyszerekkel próbálnak magukon segíteni
Egyes szegény országok a népességüket fenyegető katasztrófát úgy próbálják elhárítani, hogy vagy a szabályozásban rejlő kiskapukat kihasználva, vagy a szabadalmat megszegve lemásolják, és helyileg gyártják a szükséges gyógyszereket. Indiában a szabadalmazott verzió árának nyolcadába kerül a helyileg előállított verzió.
|
Az Oxfam azt javasolja, hogy tegyék lehetővé a szabadalmazott szerek helyi, olcsó gyártását. Egy ötmilliárd dolláros alap felállítását is javasolják, új szerek kifejlesztésére, és a szegény országok gyógyszerellátásának támogatására. ,,A Világkereskedelmi Szervezetnek meg kell változtatnia a játékszabályokat, amelyek lehetővé teszik, hogy a gyógyszergyártók eltapossák az olcsó, helyi termelőket." - mondja Justin Forsyth, az Oxfam igazgatója.
A gyógyszergyárak bíróságon próbálják megakadályozni a szabadalomtörést
Az Oxfam becslése szerint évente 11 millió ember hal meg amúgy gyógyítható betegségekben szerte a világon, mert nem tud hozzáférni a megfelelő készítményekhez |
Az egyik legnagyobb gyógyszergyártó, a GlaxoSmithKline nyilatkozatában közölte: az Oxfam túlegyszerűsíti a dolgot. Szerintük a katasztrofális afrikai egészségügyi állapotok javítására sokkal alapvetőbb szociális problémákat kell megoldani, nem csak a szabadalmak kérdését. Az Oxfam elismeri, hogy a legsúlyosabb probléma a szegénység.
A GlaxoSmithKlein hozzáteszi: a gyógyszergyártók több afrikai ország számára speciális árengedményt adnak. A tárgyalások azonban lassan haladnak, eddig csak Ugandával, Szenegállal, és Ruandával sikerült megegyezni. A társaságok nem hozták nyilvánosságra a részleteket, de egy szenegáli tisztviselő azt nyilatkozta az International Herald Tribune-nek, hogy a készítmények ára évente ezer dollár per fő lenne. Azok országok, ahol a gyógyszereket másolnak, nem kaptak ajánlatot.
A gyártók a fejlett országokon keresnek
A gyártók szerint a gyógyszermásolás más gondokhoz is vezethet. A HIV-ellenes antiretrovirális szerek szedésének ugyanis nagyon szigorú rendje van, amelynek elrontása esetén a vírus mutál, és a gyógyszer használhatatlanná válik. A cégek szerint a készítmények ára pont azért ilyen magas, mert a mutáció miatt folyamatosan új drogokat kell kifejleszteni. Egy, a New York Times által idézett felmérés azonban rámutat: a gyártók bevételének mindössze néhány százaléka származik a szegény országokból, itt tehát nyugodtan lehetne spórolni.