További Külföld cikkek
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
Az izraeli biztonsági kabinet tanácskozása után Ehud Olmert kormányfő, akinek kijelentését a név nélkül nyilatkozó illetékes ismertette, közölte: nem azért indították a gázai műveletet, hogy abbahagyják akkor, amikor ugyanannyi rakétatámadás indul (palesztin részről), mint az offenzíva elején.
Az izraeli biztonsági kabinet szerdai rendkívüli ülésén megvizsgálta a tartós tűzszünetre tett nemzetközi javaslatokat, irreálisnak ítélte azt a francia elgondolást, hogy Izrael kössön a Hamász radikális palesztin szervezettel 48 órás tűzszünetet. A kedden tett francia javaslat értelmében a rendelkezésre álló 48 órában segélyeket juttathatnának el a Gázai övezetbe és elszállíthatnák a sebesülteket.
Nincs garancia
Jigal Palmor külügyi szóvivő szerint a javaslat nem tartalmaz semmilyen garanciát arra, hogy a Hamász erre az időre leállítja rakétatámadásait és felhagy a fegyvercsempészéssel. Izraeltől nem várható el egyoldalú tűzszünet. Számos más javaslatot is megvitattak az ülésen - tette hozzá. "Tárgyalunk különböző felekkel abból a célból, hogy komoly terv szülessen a tartós tűzszünetre", amelyet a következő feltételekkel kötnének meg: a Hamász teljesen felhagy a rakétatámadásokkal és a fegyverkezéssel - mondta.
A Hamász szerint a konfliktusban közvetítő nemzetközi felek rendre olyan tűzszüneti megállapodásokra tesznek javaslatot, amelyek "egyenlőségjelet tesznek a hóhér és az áldozat között". "Minden arab vagy nemzetközi beavatkozásnak azt a célt kell szolgálnia, hogy befejeződjön az agresszió, feloldják az övezet blokádját és megnyissanak minden átkelőhelyet" - jelentette ki Fauzi Barhum szóvivő.
Ajman Taha, az iszlamista mozgalom magas rangú illetékese a francia hírügynökségnek szerdán kijelentette, hogy "semmilyen tűzszüneti kezdeményezést nem kaptak eddig", de készek megvizsgálni minden kezdeményezést, amellyel véget lehet vetni az "agressziónak" és az izraeli blokádnak.
Moszkva: a Hamász felhagyna a fegyveres ellenállással
Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint a Hamász kész félbeszakítani a fegyveres szembenállást Izraellel, ha a zsidó állam véget vet a Gázai övezet blokádjának. A moszkvai külügyi tárca mindezt azután közölte, hogy Szergej Lavrov külügyminiszter szerdán telefonon beszélt Háled Mesaallal, a Hamász száműzetésben élő vezetőjével.
Moszkva a közel-keleti rendezés érdekében közvetítő, az ENSZ, az Európai Unió, Oroszország és az Egyesült Államok alkotta kvartett egyetlen tagja, amely kapcsolatban áll a Gázai övezet feletti ellenőrzést 2007 júniusában erővel magához ragadó iszlamista szervezettel.
Szerdán folytatódtak az izraeli légitámadások az övezet ellen, reggel még csökkenni látszott az intenzitásuk. Az izraeli légierő az éjszaka óta legalább 35 bevetést hajtott végre. Palesztin kórházi források már közel 400 halálos áldozatról beszélnek. A palesztin fegyveresek eközben legkevesebb húsz rakétát lőttek ki Izrael déli részére, két embert könnyebben megsebesítettek Askelón városában - közölték az izraeli mentők. Izraelben eddig négyen haltak meg.
Rakéták, kár nélkül
Szerdán a korábbiakhoz képest messzebbre, a Gázai övezet határától mintegy negyven kilométerre csapódott be a Hamász két, az övezetből kilőtt rakétája - közölte az izraeli hadsereg. Mindkét Grad típusú rakéta a dél-izraeli Negev-sivatagban, Beér-Seva mellett ért földet. Senki nem sérült meg és anyagi kár sem keletkezett. Izraeli források szerint egy harmadik Grad rakéta egy üres iskolaépületbe csapódott be Beer-Sevában. A hadsereg elrendelte a tanítás felfüggesztését a Gázai övezet határától számított 30 kilométeres sávban működő iskolákban.
Az izraeli legfelsőbb bíróság szerdán az országban dolgozó külföldi újságírók szövetségének (FPA) panasza nyomán úgy döntött, hogy Izraelnek be kell engednie a külföldi újságírókat a Gázai övezetbe. - "A sajtószabadság soha nem tapasztalt mértékű korlátozása", az, hogy Izrael a külföldi újságírókat nem engedi be a Gázai övezetbe, lehetetlenné teszi a független tájékoztatást - írta az FPA nyílt levelében.
Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke kilátásba helyezte: felmondja a béketárgyalásokat Izraellel, ha nem történik előrehaladás, és mert nem akar cinkos lenni. George Bush amerikai elnök szerint elsőként a Hamásznak kell lépnie, be kell fejeznie az Izrael elleni rakétatámadásokat - közölte szerdán a Fehér Ház. Bush Ehud Olmerttel telefonon beszélve leszögezte: a rakétatámadások beszüntetése az első lépés a tűzszünet érdekében.
Az Arab Liga országai kérni fogják, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatban követelje az azonnali tűzszünetet a Gázai övezetben. Az arab külügyminiszterek szerdán Kairóban zárt ajtók mögött tanácskoztak. Recep Tayyip Erdogan török kormányfő szerdán négy országot felölelő közvetítő körútja első állomására, Szíriába érkezett, ahol Basár el-Aszad államfővel megvitatta a gázai helyzetet.