A buszok a tervek szerint Londonból először Párizs felé veszik útjukat, majd Brüsszel, Amszterdam, Köln, Frankfurt, Strasbourg, München, Dachau, Zürich, Milánó, Ljubljana, Szarajevó, Skopje, Tesszaloniki, Isztambul, Damaszkusz és Ammán érintésével érkeznek meg az iraki fővárosba.
Az önkénteseket a Truth Justice Peace nevű civil szervezet toborozta. Állásfoglalásuk szerint a világbékét inkább fenyegeti az Egyesült Államok katonai ereje, mint Szaddám Husszein diktatúrája - mellesleg megkérdőjelezik a legutóbbi amerikai elnökválasztás eredményét, ezálal George W. Bush legitimitását is.
Ken Nichols O'Keefe-t, az akció szellemi atyját erkölcsi támogatásáról biztosította a nálunk elsősorban nyelvészként ismert Noam Chomsky amerikai filozófus is, az iraki beavatkozást ellenző "Nem a mi nevünkben" (Not In Our Name) mozgalom egyik legismertebb résztvevője. A Bush elnök kijelentésére - "aki nincs velünk, az ellenünk van" - reagáló háborúellenes petícióhoz számos közéleti személyiség és művész csatlakozott: például Laurie Anderson és Brian Eno zenészek, Oliver Stone filmrendező és Kurt Vonnegut író is.