Egyre gyilkosabb a harc a Hamász és a Fatah között
További Külföld cikkek
- Óriási robbanás volt Koszovóban, a miniszterelnök terrortámadásról beszél
- Melegellenes razziákat tartottak az orosz hatóságok Moszkvában
- A Maldív-szigetekre utazni eddig sem volt olcsó, mostantól viszont drága lesz a távozás is
- Donald Trumphoz látogatott a kanadai miniszterelnök
- Egy ukrán tévé Párizsban bukkant Vlagyimir Putyin törvénytelen lányának nyomaira
Szombaton is folytatódtak az összecsapások Gázában a Hamász és a Fatah között, a harcok így csütörtök este óta immár legkevesebb 24 halálos áldozatot követeltek, a sebesültek száma legkevesebb 68.
Szombatra virradóra a gázai egyetem közelében robbant ki tűzpárbaj a kormányt adó iszlámista Hamász és a Mahmúd Abbász elnök mögött álló Fatah fegyveresei között, ezekben két Fatah-fegyveres halt meg. Két férfi életét gépkocsiba rejtett pokolgép robbanása oltotta ki Gázában, egy Fatah-aktivista pedig belehalt pénteken szerzett súlyos sebesülésébe. Szombat este egy kétéves palesztin kisgyermek vesztette életét a Gázai övezet északi részén vívott összecsapásokban.
A legújabb erőszakhullám csütörtök este kezdődött. Az összetűzések leghevesebb napja, a pénteki összesen 16 halálos áldozatot követelt. A halálos áldozatok között két járókelő is volt. A fegyveres csoportok mintegy negyven túszt is ejtettek egymás soraiból.
A harcok péntek este váltak különösen hevessé, amikor Fatah-hívek harckocsi-elhárító rakétával a külügyminiszter, Mahmúd Zahar házának irányában adtak le lövéseket. A miniszter nem volt otthon, és a támadásnak nem volt sebesültje, de számottevő károkat okozott az épületben. Az iszlamisták válaszként az elnökhöz hű Rasíd Abu Sabak biztonsági szolgálati vezető háza ellen intéztek támadást rakétafegyverrel.
Szombaton a városnak az a része, ahol a leghevesebb harcok zajlottak, kihalt volt, járókelőt vagy autót alig lehetett látni az utcákon, és csak a pékségek és a zöldségüzletek nyitottak ki.
A pénteki volt a legsúlyosabb kimenetelű zavargás azóta, hogy a Hamász radikális mozgalom egy éve kormányra jutott. Az erőszak fellángolása nyomán a Hamász ismét befagyasztotta a Fatahhal folytatott úgynevezett nemzeti párbeszédet, amelynek nemzeti egységkormány felállítása lenne a célja.
Az úgynevezett közel-keleti kvartett - az Egyesült Államok, az EU, Oroszország és az ENSZ - tavaly befagyasztotta a palesztin területeknek küldött segélyeket, miután a Hamász-kormány nem volt hajlandó eleget tenni követeléseiknek, hogy ismerje el Izraelt és mondjon le az erőszakról. Az egységkormányról, amelytől a Hamász-kormányt övező nemzetközi elszigeteltség feloldását és a palesztin politikai válság megoldását remélik, hat hónapja folynak a tárgyalások. A tárgyalások fél évét is kísérő összetűzések december közepén váltak hevesebbé, amikor Mahmúd Abbász bejelentette, hogy előre hozott választásokat fog kiírni.
Mint azt Mahmúd Abbász egyik munkatársa szombaton közölte, az elnök hamarosan megkezdi a többnyire a Fatahot támogató palesztin biztonsági szolgálatok elmaradt bérének kiutalását. Annak az összesen 152 millió dollárnak egy részét fordítják erre, aminek jó része - százmillió dollár - az Izraelben a Hamász-kormány hivatalba lépése óta visszatartott, a palesztin területeket illető adóbevételből származik, fennmaradó része pedig az Egyesült Arab Emirátusoktól és Katartól.