Haider ezúttal is a demokratizálódás kontextusába helyezve pendítette meg az ötletet. Mint mondja, az Európai Unió "tekintélyelvű egylet", amely felülről, megfelelő előkészítés nélkül próbálja "ráhozni" a tagállamokra a bővítést. Haider szerint ideje a demokratizálódásnak, mielőtt népfelkelés törne ki.
Egy Gallup-felmérés szerint Ausztria polgárainak 52 százaléka támogatja a népszavazást, 45 százaléka pedig ellenzi. Az EU bővítését 47 százalék támogatja, 45 százalék utasítja el.
A MIÉP Brüsszeltől retteg
Magyarországi támogatóra is lelt az FPÖ-vezér ötlete: a MIÉP szerdán közölte, hogy támogatja az ausztriai referendumot. A párt szerint "történelmi mértékben" megronthatja a két ország viszonyát egy Brüsszelből kierőszakolt csatlakozás, amelyet a népek nem támogatnak, és amely "csak a globalista óriáscégeknek az érdeke".
Az FPÖ koalíciós partnere, a kancellárt is adó Néppárt (ÖVP) elutasítja a népszavazást, amely egyébként egyetlen EU-tagállamban sem kötelező. A csatlakozási szerződéseket mindenhol a parlament ratifikálja, megszavazásuk gyakorlatilag biztosra vehető, annak ellenére, hogy az EU lakosságának mintegy fele ellenzi a bővítést. Nálunk népszavazás lesz a csatlakozásról.