Az izraeli kormány két nappal azután hozott elvi döntést Arafat "elmozdításáról", hogy szeptember 9-én kettős merényletet hajtottak végre palesztin szélsőségesek, 15 izraeli halálát okozva ezzel. Az "elmozdítás" jelentheti Arafat likvidálását vagy kitoloncolását is; Arafat 2001 decembere óta gyakorlatilag rámalláhi főhadiszállásának foglya, ha elhagyja az izraeliek által körbezárt Rámalláhot, többé nem térhet oda vissza.
Három év óta a legvéresebb
Az utóbbi három év egyik legvéresebb merénylete történt szombat délután, helyi idő szerint két óra körül az észak-izraeli Haifában, az arab-izraeli vegyes tulajdonban álló Maxim étteremben: a legfrissebb adatok szerint az elkövetőn kívül 19 ember vesztette életét, több mint ötvenen pedig megsebesültek, amikor a merénylő működésbe hozta a testére szerelt, mintegy tíz kilogramm robbanóanyagot tartalmazó pokolgépet. A halottak között öt gyermek van, és a sebesültek között is jelentős számú a gyermek. Gil Kleiman rendőrségi szóvivő az AFP-vel közölte, hogy nő volt az öngyilkos merénylő. Az étterem teljes egészében megrongálódott.
Izraeli sajtójelentések szerint az Iszlám Dzsihád palesztin szélsőséges szervezet vállalta a felelősséget a merényletért, de más forrásból nem erősítették meg ezt a hírt. A Hamász szélsőséges szervezet egyik bejrúti képviselője üdvözölte az öngyilkos támadást, de nem utalt arra, hogy a Hamásznak bármi köze lenne az esethez.
Jonathan Peled, az izraeli külügyminisztérium szóvivője közölte, hogy Izrael akciókat és nem szavakat vár a Palesztin Hatóságtól. "Túl kevés és túl késő" - így kommentálta Peled a CNN amerikai hírtelevíziónak Ahmed Korei kijelölt palesztin miniszterelnök nyilatkozatát. Korei élesen elítélte az Izrael-ellenes merényletet, és a polgári személyek elleni támadások leállítására szólította fel a palesztin fegyveres szervezeteket.