Fukusimai vizet eresztenek a tengerbe
A tengerbe eresztik a Fukusima-1 atomerőmű kútjaiból kiszivattyúzott, nem sugárszennyezett talajvizet – közölte szerdán a két évvel ezelőtti földrengésben és szökőárban megrongálódott erőmű vezetősége.
Az üzemeltetők szerint ez a víz nem jelent semmilyen veszélyt a környezetre, azért kell megszabadulni tőle, mert kicsi a tárolókapacitás. Közben folyamatosan nő a sugárszennyezett víz mennyisége, amelyet sugármentesítenek, és részben a megrongálódott reaktorok és a fáradt fűtőanyag hűtésére használnak. Ez év márciusára már mintegy 360 ezer tonna ilyen víz gyűlt össze, és a talajvíz miatt egyre nő a mennyisége.
Bonyolítja a helyzetet, hogy szivárog a szennyezett víz tárolására használt hét föld alatti tartály. A bennük levő víz mennyisége 23 ezer tonna, ezért onnan a vizet átszivattyúzzák biztonságosabb felszíni tározókba. Ez a művelet június közepére fejeződik be. Ehhez azonban le kell ereszteni a felszíni tározókban lévő, nem sugárszennyezett talajvizet.
Az atomerőművet üzemeltető vállalat, a TEPCO szerdán közölte, hogy emiatt az említett víztározók környékén a sugárzás meghaladja a cég által meghatározott, évenkénti egy millisievertes szintet.