Irak újabb részeket ellenőrizhet légterében
Az iraki amerikai erők január 1-jei hatállyal részben visszaadják Iraknak azt a jogát, hogy maga ellenőrizhesse légterét. Az átadási ünnepséget szerda délelőtt tartották meg a bagdadi repülőtéren. Az arab ország 2003-as megszállása óta gyakorlatilag az amerikai erők gyakorolnak ellenőrzést az ország légterében. Amr Abdel Dzsabbar iraki közlekedési miniszter elmondta, hogy az iraki hatóságok csak a 8840 méter feletti légtérért feleltek. Ezt a határt most leszállították 1524 méterre. A légi forgalmat azonban - amelynek zöme katonai - továbbra is gyakorlatilag az amerikaiak felügyelik. A most megállapított határt 2011-ig - az amerikai erők teljes kivonulásáig - fokozatosan csökkentik. A bagdadi repülőtéren lesz továbbra is az ország legjelentősebb amerikai támaszpontja, a Camp Victory, a bászrai repülőtéren pedig júliusi kivonulásukig ott állomásozik a 4100 fős brit erők zöme.
A légtérellenőrzési változás egybeesik azzal, hogy az országban tartózkodó külföldi erőknek lejár az ENSZ-mandátumuk. A további maradás érdekében az Egyesült Államok már korábban 2011-ig szóló megállapodást kötött Irakkal, Nagy-Britannia és Ausztrália pedig kedd este állapodott meg katonái állomásoztatási idejének meghosszabbításáról. A brit és az ausztrál harci egységek jövő év közepéig maradhatnak. Január 1-jétől már csak segítséget, háttértámogatást nyújtanak az iraki hadseregnek, harci cselekményekben nem vehetnek részt - mondta el Mohammed al-Aszkari tábornok, védelmi minisztériumi szóvivő.
A külföldi erők január 1-je utáni maradását (az amerikai kivételével) az iraki parlamentnek eredetileg törvényben kellett volna rögzítenie és kétharmados többséggel megszavaznia, de a radikális síita képviselők támogatása híján ez nem sikerült. Ezután a parlament egyszerű többséggel megszavazta, hogy a kormány a szóban forgó külföldi országokkal kétoldalúan megállapodhat a nemzeti kontingensek maradásáról. Ilyen megállapodás született most Nagy-Britanniával és Ausztráliával.