Megbukott Pim Fortuyn pártja
További Külföld cikkek
-
Nagyot bukott a Trump-birodalom 2024-ben
- Az ausztrál kormány egy időre megtiltja a külföldieknek a lakásvásárlást
- Amerikai nehézbombákkal gazdagodott Izrael
- Nemzetbiztonsági rémálomra figyelmeztetnek Elon Musk ügynöksége miatt
- Szamarakat festettek át zebrára egy kínai állatkertben, hogy odacsalogassák a látogatókat
![]() |
|
Koalíciós találgatások
A kormányalakítási tárgyalások joga elsőként a CDA-t illeti, és Jan Peter Balkenende miniszterelnök jelezte: "most gondosan megvizsgáljuk a többi párt programját, és aztán meglátjuk, kivel folytassunk koalíciós tárgyalásokat". A két nagy párt kiegyenlített erőviszonyai mellett papírforma szerint a nagykoalíció lenne a legkönnyebb megoldás, ám Balkenende miniszerelnök a választás éjszakáján is hangoztatta, hogy többféle kormánytöbbség is elképzelhető. Az általa vezetett CDA legszívesebben eddigi koalíciós partnerével, a jobboldali liberális VVD-vel folytatná a kormányzást, de alsóházi többségükhöz még meg kell szerezniük előreláthatólag a kis baloldali liberális párt, a D66 támogatását is. Elvben nem lehet kizárni a LPF újabb bevonását sem, ők azonban, mint a választás legnagyobb vesztesei és az előző kormány bukásának okozói, aligha számíthatnak újabb meghívásra.
Mindenki nyertes
A legnagyobb nyereséget az ellenzéki Munkapárt (PvdA) könyvelte el, de a többi vezető párt is növelte szavazatai és mandátumai arányát, mert megszerezték a legutóbbi választásokon második helyre emelkedő jobboldali populista Pim Fortuyn Listája (LPF) szavazóinak nagy részét. A meggyilkolt populista Pim Fortuyn pártja, az LPF mandátumainak száma nyolcra esett vissza a májusban szerzett 26-ról. Az alsóházba még bekerült öt kisebb párt nem tudott osztozkodni az LPF csalódott szavazóin, a kis rendhagyó Szocialista Párt (SP) és a Protestáns Párt kivételével mind visszaestek valamelyest a 2002-es választásokhoz képest, de az arányos egyfordulós választási rendszer következtében így is kilenc párt képviselői kerültek be az alsóházba.
Fortuyn szelleme kísért a holland politikában
Az LPF visszaesésével helyreálltak a holland belpolitika hagyományos erőviszonyai a parlamentben, de a tavaly meggyilkolt nagyhatású Pim Fortuyn provokatív eszméi nyomot hagytak a politikai életen. A nagy pártok, még a Munkapárt is keményebbre fogalmazták a bevándorlás megfékezésével kapcsolatos felfogásukat.
A hivatalos végeredményt csak január 27-én teszik majd közzé, miután összeszámlálják a tengerentúli szavazatokat is. Ezek rendszerint nem sokat módosítanak az eredményen, bár ilyen szoros versenyben az apró változásoknak is lehet jelentősége.