Csalás gyanúja vetül Clintonné kínai mecénására

2007.08.30. 10:17
Norman Hsu, a demokraták egyik legnagyobb mecénása újabb és újabb vádak elé néz. Erős a gyanú, hogy átlépi az egy személy által utalható kampánypénz limitjét. A pénzügyi visszaélésekkel hosszú évek óta gyanúsított hongkongi üzletember viszont tagad minden vádat.

Hillary Clinton, a jövőre esedékes amerikai elnökválasztás demokrata esélyese egyre gyűrűző támogatási botrány közepén áll. A valószínűleg Norman Hsu által neki juttatott dollártízezrek miatt (melyek nem feltétlenül legálisan kerültek a kampányalapba) már szerdán magyarázkodásra kényszerült a kampánystáb. Megbánásukat erősítendő jótékonysági célra még ugyanezen a napon 23 ezer dollárt áldoztak és vizsgálatot indítottak további dollárezrek eredetének kiderítésére. A váratlan fordulatot egy 1991-es csalási ügy robbantotta ki, melyben Hsu igen mélyen érintett, és a kaliforniai hatóságoknak már terhelő bizonyíték is van a kezükben Hsuval szemben.

Hsu már régóta az egyik legjelentősebb adományozó volt, százezreket juttatott demokrata jelölteknek 2003 óta. Különféle gálákat szervezett általában, ahol óriási összegeket tudott összegyűjteni. A hongkongi származású üzletember előélete sem tiszta, hisz New York-i vállalkozásaival már sikerült csalási botrányokba keverednie. A 15 évvel ezelőtt még a három éves börtönbüntetést is kénytelen lett volna vállalni. Clintonék kampányában kissé kényelmetlenül hatott Hsu személye, hisz végig igyekeztek a kampány tisztaságát vagy legalább annak látszatát megőrizni.

Az ellenfelek természetesen rábuktak a történetre, és előhúzták a cilinderből az 1996-os botrányt, amikor szintén az ázsiai üzletember lett meggyanúsítva. A kellemetlen hasonlóság, hogy akkor is egy Clintonról, méghozzá Billről volt szó (ill. alelnökjelöltjéről, Al Gore-ról). Keddig senki sem gondolta volna, hogy Hsu tevékenységei árthatnak a kampánynak, hacsak nem derül ki valami róla. A Los Angeles Timesnak és a Wall Street Journalnak hála azonban kiderült, hogy a helyzet nem tiszta. Sokak szerint akár konkrétan kínai pénz is állhat a háttérben, amit a fő adakozók cáfolnak.

Hsu ügyvédje cáfolta az új vádakat, miszerint védence más családokon keresztül juttatott adományokat a demokraták kampányának. Hsu 256 ezer dollárral támogatta a demokratákat, amiből mindössze ötezer dollár jutott Clinton ellenfelére, Barack Obamára. Sok szenátor viszont már nem vállalja Hsu támogatásait. Ennek legújabb oka a Paw-botrány. A San Francisco-i alsó-középosztálybeli família nevében gyaníthatóan ő utalt át 200 ezer dollár körüli összeget a demokratáknak. Ez azért is lehet gyanús, mert így kijátszhatta azt a törvényt, amely limitálja az egy magánszemélytől egy jelöltnek juttatható pénzeket.

Maga Hsu 18 évesen érkezett az USA-ba Hongkongból, majd a ruházati iparban próbált maradandót alkotni, sikertelenül. Sikerült azonban egymilliót zsebre vágnia befektetői pénzéből, aztán hirtelen eltűnt, valószínűleg Hongkongba menekült. Mostanában tehát újra hallani róla, a régi vádakat pedig következetesen tagadja. Újra belefogott régi üzletelésébe, és elkezdte támogatni a Demokrata Pártot, így hamar a New York-i felsőbb körök tagjává vált. Emellett nagy iskolatámogató is lett belőle, ezzel persze sikerült megszereznie sokak szimpátiáját.