További Külföld cikkek
- Már Hollywoodot ostromolják a lángok, Anthony Hopkins villája is leégett
- Három újabb vádemelés történt korrupció miatt Belgiumban
- Videón, ahogy szétveri Netanjahu fejét egy politikai aktivista egy viaszmúzeumban
- Világhír lett a Rogán Antal elleni szankciókból
- Egy ukrán katonatiszt megkongatta a vészharangot, Ukrajna még idén eltűnhet a világtérképről
Gyakorlott túlélő
Huszein nem bin Laden, nincs szokva a bujkáláshoz - nyilatkozta optimistán Richard Armitage amerikai külügyminiszter-helyettes hétfőn. Az amerikaiak feltétlenül bíznak a diktátor elfogásában, főként azután, hogy két fiát másfél hete megölték.
Huszein azonban a terroristavezérhez hasonlóan nagy túlélő. Az 1991-es öbölháború idején naponta változtatta lakhelyét, még a hadműveletek vége után is. Az országban számos palotát, rejtekhelyet épített magának. A legvalószínűbb mégis az, hogy szülővárosa, a korábban kormányzó szunnita elit bázisa, Tikrit körzetében rejtőzik.
Hajsza, eredmény nélkül
Ezt feltételezik az amerikaiak is, akik immár harmadik napja folytatják a kutatást a Bagdadtól északra fekvő, a háborúban utolsóként elfoglalt városban. Hétfőn a katonák elfogták Huszein egyik testőrét is.
A hajsza azonban eddig mindig kudarccal végződött. Az amerikaiaknak nincs könnyű dolga. A diktátort számos híve, rokona védi. "Akárhányszor tűzharcba keveredünk a rajtaütések során, és elfogjuk a harcolókat, kiderül hogy a diktátor rokonait fogtuk el" - nyilatkozta a BBC-nek a Szaddámot üldöző 4. gyalogsági hadosztály alezredese.
Huszein tehát a hadsereg szerint is életben van. Nem mindig volt ez így.
Kivégzés jelzésre
Már a háború első csapása személyesen a diktátor likvidálására indult. Az amerikai hadvezetés a haditerveket felrúgva, a lefegyverzésre adott ultimátum lejárta után szinte azonnal támadást intézett Irak ellen. A bombázást egy Huszein környezetébe beépült, később kivégzett iraki informátor jelzése alapján rendelték el.
Hiába bízott azonban Huszein halálában a hadvezetés, hiába terjedtek hírek a diktátor súlyos sérüléséről, végül az amerikaiaknak is el kellett ismerniük a kudarcot. Csakúgy, mint a háború utolsó napjaiban, amikor egy bagdadi éttermet bombáztak porig, szintén egy besúgó jelzése alapján.
Porrá bombázták továbbá Huszeint a szír határ mellett is, legalábbis a Pentagon szerint. De az is elképzelhető, hogy még ezelőtt Szíriába menekült. Vagy Oroszországba. Rejtekhelyével kapcsolatban csak a Pentagon által favorizált, ám kevéssé megbízható iraki ellenzéki vezér, Ahmed Csalabi tudott biztosat.
Üzenget
Ezeket a csapásokat Huszein túlélte, mi több, hangfelvételeken - bin Ladenhez hasonlóan - továbi harcra buzdított. Ezt a szokását a mai napig megtartotta, legutóbb fiait gyászoló üzenetet tett közzé. A kazetta hitelességét ugyan még vizsgálják, ám az eggyel korábbi, július 20-án készült felvételeket a CIA is hitelesnek találta.
Huszein tehát minden valószínűség szerint életben van és Irakban bujkál. Az amerikai hadvezetés reményei szerint nem sokáig. Optimizmusukat Udáj és Kuszáj halála táplálja.
"Valóban közelebb kerülhettek, de nem hiszem, hogy egy-két rajtaütéssel elfoghatják Huszeint" - nyilatkozta a BBC-nek a hivatalosnál pesszimistább Adel Darwish közel-keleti szakértő.
Mint mondta, a Huszein elfogásával kapcsolatos hírek egyszerűen a hadsereg veszteségektől megtépázott moráljának javítását is szolgálhatják. Illetve az irakiak meggyőzését, hogy a diktatúra valóban megbukott.