További Külföld cikkek
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
- A magyar kormány reakciójában Pressman személyes, pitiáner bosszújáról beszél
- Szankciós listára tette a távozó amerikai kormány Rogán Antalt
Kereszténydemokratákból centrumdemokraták
A mexikóvárosi ülésen az 1961-ben alakult konzervatív pártszövetség meghirdette a nyitást a szélesebb politikai közép irányába, és ezt kifejezésre juttatta azzal is, hogy az eddigi rövidítést meghagyva "Centrumdemokrata Internacionáléra" változtatta a nevét. A CDI rövidítést meghagyva a világszövetség meghagyta a lehetőséget tagpártjai számára, hogy - ha kívánják - továbbra is mint kereszténydemokrata világszövetségre hivatkozzanak rá.
A szervezet saját meghatározása szerint olyan politikai pártokat tömörít, amelyek a "keresztény, vagyis az átlényegülésre nyitott és a testvériség mellett elkötelezett humanizmus elvein alapulnak". Ennek megfelelően a mexikóvárosi értekezlet záródokumentumának középpontjában az emberi méltóság és a család áll, mint minden eszközzel támogatandó értékek.
A megújult jobbközép világszövetség José María Aznar spanyol kormányfőt, a Spanyol Néppárt vezetőjét választotta meg elnökévé a következő két évre. Az alelnökök számát 10-ről 15-re emelték Mexikóban, Orbán Viktor a területi felosztás alapján a kelet-közép-európai térséget megillető helyet tölti be.
A CDI szerint különbséget kell tenni a globalizáció és a "nemzetköziesedés" között, humánus megoldásokat kell találni a világméretű problémákra, fel kell végre számolni a szegénységet. A szervezet sürgeti a civilizációk közötti párbeszédet és a feldolgozatlan történelmi sérelmek nyílt megvitatását végleges lezárásuk céljából.
Spanyolország is pályázhat a 2012-es olimpia megrendezésére
A találkozó alkalmából Orbán Viktor kétoldalú megbeszélést folytatott spanyol kollégájával, elsősorban az Európai Unió bővítéséről. A kelet-közép-európai tagjelöltek közül elsőként Magyarország kapott tájékoztatást az EU elnöki tisztét a jövő év elejétől betöltő Spanyolország prioritásairól.
José María Aznar közölte a magyar kormányfővel: Spanyolország nem lát szükségesnek átmeneti intézkedéseket a munkavállalás terén Magyarország felvétele után, és támogatja a tagjelöltek teljesítmény szerinti elbírálásának elvét. Orbán Viktor tájékoztatta a spanyol miniszterelnököt Magyarországnak a 2012-es nyári olimpia megrendezésére vonatkozó szándékáról, Aznar pedig jelezte: Madrid és Sevilla is fontolgatja a pályázat benyújtását.