Történelmi Korea-közi csúcs júniusban
További Külföld cikkek
- Vörös listára helyezhetik az Interpolnál a Magyarországra menekült lengyel miniszterhelyettest
- Új külügyminisztert nevezett ki a szíriai vezetés
- Az Egyesült Államok felajánlotta segítségét a németországi terrortámadás kivizsgálásához
- A volt skót igazságügyi miniszter is megszólalt a Lockerbie-merényletről
- Vlagyimir Putyin ismét beintett a Nyugatnak, nem kíván boldog karácsonyt és újévet
Kim De Dzsung dél-koreai elnök június 12-én utazik a KNDK-ba |
Az esemény történelmi jelentőségű, mivel a félsziget 1945-ös kettészakadása óta ilyen szintű kapcsolatfelvétel nem történt. A két ország között 1953 óta hadiállapot van, a koreai háborút annak idején csak fegyverszünet zárta le.
| |
|
Dél-Korea, az Egyesült Államok és Japán márciusban egyeztettek a KNDK-hoz fűződő viszonyukról. Ezek az államok ugyanis az észak-koreai fegyverkezés miatt aggódnak leginkább, egyes források szerint Phenjan Irakkal együtt Szudánban készül ballisztikus rakéták előállítására.
Az elmúlt hónapokban azonban Észak-Korea egyre gyakrabban próbál kitörni diplomáciai elszigetelődéséből. Az USA illetve Japán képviselőivel több magas szintű találkozót is tartottak, ezek készítik elő a júniusi csúcsot. A közeledést magyarázhatja, hogy a KNDK gazdasága az utóbbi években egyre rosszabb állapotba került, komoly élelmiszer- és üzemanyag hiány keletkezett. Egy amerikai kongresszusi jelentés szerint 1995 óta több mint kétmillió ember halt éhen.
Gyakorlatozó észak-koreai hajók |
A közeledési kísérletek ellenére a két ország viszonya nem javult számottevően, amit az 1999-es határvillongások is jeleznek: '99 júniusában a tengeri határ feletti vita során a két állam hadihajói összecsaptak, legalább egy észak-koreai hajó el is süllyedt.
A júniusi találkozó hírét az Egyesült Államok, Japán és Kína egyaránt üdvözölte. Yohei Kono japán külügyminiszter szerint, ha a találkozó tényleg létrejön, akkor az új korszakot nyit a térség történetében.