További Külföld cikkek
- Azt állítják, nem nyúltak az újvidéki állomáson leomlott előtetőhöz, a tények mást mondanak
- A magyarok többsége Donald Trumpra tippel, hogy ő nyeri az amerikai elnökválasztást
- Legalább 36-an meghaltak, miután a szakadékba zuhant egy busz Indiában
- Letartóztatták az izraeli miniszterelnök gázai tűzszünetet megakadályozó tanácsadóját
- Tornádók csaptak le Oklahomában
Lesz elég támogató
Jacques Chirac |
De a háború megvívásához ennél többre van szükség. Bombázni lehet Irakot a Földközi-tengerről és az Indiai-óceánról is, de a szárazföldi invázióhoz legalábbis Törökország támogatása kell. ?ég inkább Jordániáé, Szaúd-Arábiáé, Kuvaité. Nézzünk rá a térképre! És ha a törökök támogatása meg is szerezhető, az araboké nehezebben.
Az iraki háború miatti arab pánik ugyanis valódi. Az okok többfélék. Gazdasági kapcsolatok Irakkal (az ENSZ-szankciók ellenére). Az irakiak nyomorát és a palesztin felkelést tehetetlenül figyelő arab utca dühe, ami nem csak Amerika és Izrael, de saját, korrupt, béna és illegitim vezetőik ellen is irányul. És persze a borzasztó precedens: ha Amerika nekiáll, és megdönti az általa nemkívánatosnak bélyegzett iraki rezsimet, akkor ki tudja, hogy ki lesz a következő? A térség összes állama antidemokratikus, folyamatosan megsérti polgárai legalapvetőbb jogait, és közülük nem egy (például Szíria) támogat terrorista szervezeteket, és fejleszt tömegpusztító fegyvereket. Rájuk vajon nem várhat egyszer ez a sors?
De még így is elég szomszédot meggyőzhet, ha a háborút az ENSZ, a Biztonsági Tanács határozatain keresztül, legitimálja. Az ezt követő amerikai nyomásnak aligha tudnának-akarnának ellenállni. Az eddig leghevesebben ellenkező szaúdiak vasárnap már utaltak arra, hogy nekik elég az ENSZ felhatalmazása. Ha George W. Bush igazán akarja ezt a háborút, akkor most már meg fogja kapni.
Miért háború?
Szaddám Husszein |
Látni kell, hogy ez az adminisztráció legfontosabb feladatául a terrorizmus és a vele rokonnak tetsző gyilkos rezsimek elleni küzdelmet tűzte ki. Bush mandátumának szeptember 11-e óta bevallottan ez ad értelmet. Bizonytalan körülmények között megkezdődött, jelentéktelennek ígérkező elnökségének ez ad valódi súlyt. Az Irak elleni fellépés így nézve logikusan és szükségszerűen következik mindabból, ami szeptember 11-én és azóta történt.
Hogy miért mindjárt háború? Ez a tapasztalatlan elnök láthatólag hajlamos a külpolitikát viszonylag egyszerű erkölcsi kérdésekre leegyszerűsíteni (ez egyébként sohasem volt idegen az Egyesült Államoktól, és önmagában nem is biztos, hogy baj). A finomkodás, óvatoskodás és "túlbonyolítás" nemigen jellemzi. Ezért arra a gyakran elhangzó kérdésre, hogy miért kell azonnal "megelőző csapást" mérni Irakra, miért nem lehet az elrettentés hagyományos és jól bevált módszerével sakkban tartani, hasonlóan Észak-Koreához, Kínához, vagy a múltban a Szovjetunióhoz, az a válasza: mi ezen inkább nem spekulálnánk. Támadjunk, amíg még lehet. Mert ha atomot szerez, akkor már nem lehet.
Ha Busht és tanácsadóit gyötörné is kétely, a lehetséges belpolitikai előnyök biztosan eldöntik a kérdést: a novemberi kongresszusi választások kulcsfontosságúak, és a közbeszédet - defenzívába szorítva a demokratákat - hetek óta a kormány háborús tervei dominálják.
Mi lesz később?
George Bush |
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!