Megint klórral támadtak Irakban

2007.03.28. 16:48
Klórszállító tartálykocsikkal intéztek támadást lázadók szerdán a nyugat-iraki Fallúdzsa egyik kormányzati épülete ellen - közölte az amerikai hadsereg.
A robbanásokban 15 iraki és amerikai katona sebesült meg, de ennél jóval többen szenvedtek mérgezést a felszabaduló klórgáztól. "Számos iraki katonát és rendőrt ápolnak a klórgázmérgezésre jellemző légzési nehézségekkel, émelygéssel, bőrirritációval és hányással" - áll az amerikai erők közleményében.

Nincs halálos áldozat

Az összehangolt támadásnak, amelyben a lázadók aknavetőket és kézi fegyvereket is bevetettek, a közlés szerint nincs halálos áldozata sem az iraki, sem az amerikai katonák között. Shawn Mercer hadnagy amerikai szóvivő szerint a sebesültek egy része súlyos, de nem életveszélyes állapotban van.

Az amerikai közlemény szerint az iraki katonák, illetve rendőrök még időben észlelték mindkét, tartálykocsival érkező öngyilkos merénylőt, és tüzet nyitottak rájuk, aminek következtében a teherautók felrobbantak, mielőtt elérhették volna az amerikai támaszpontot.

Ez volt a nyolcadik ilyen támadás

A szerdai klórgáztámadás a nyolcadik ilyen terrorcselekmény volt január 28. óta, amikor az iraki rendőrség gyorsreagálású erői ellen elkövetett ramádi merényletben 16 ember halt meg. Legutóbb március 17-én történt egyszerre három ilyen támadás Ramádi (a döntően szunniták lakta al-Anbár tartomány székhelye), illetve Fallúdzsa közelében.

Az amerikai parancsnokok és az iraki kormány az al-Kaida terroristáit teszik felelőssé a gáztámadásokért. Az amerikai hadsereg még februárban arról számolt be, hogy Fallúdzsa térségében rábukkant az al-Kaida egyik bombagyárára, amelyben klórtartályok is voltak.

Irakban már a nyolcvanas években is bevetettek gázt

A szilárd, illetve folyékony állapotban szállított klórból a robbanás nyomán fejlődik gáz, amely súlyos belső égéseket és halált okozhat belélegzése esetén.

Gázt először a hadtörténetben az első világháborúban Ypernnél vetettek be. Később más frontokon is elterjedt ez a módszer az első világháborúban. Irakban a 80-as évek irak-iráni háborúja idején Szaddám Huszein vegyi fegyvert vetett be saját országának kurd lakossága ellen.