További Külföld cikkek
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
- Fény derülhetett Amerika hírhedt gépeltérítőjének kilétére
Szaddám veszélyes
George Bush és Dick Cheney |
Ráadásul a szankciók és folyamatos fegyverzetellenőrzések politikája csődöt mondott. A szankciók rég nem működnek rendesen, Bagdad egyre több olajbevételhez jut, és nincs rá garancia, hogy ebből nem próbálja meg folytatni tömegpusztító fegyvereinek fejlesztését. Különösen, hogy az ellenőröket négy éve kidobta. Egy független londoni kutatóintézet által most készített jelentés szerint Iraknak ugyan még évekig nem állna módjában atomfegyvert készíteni, mert nem rendelkezik a megfelelő alapanyagokkal, de ha hozzá tudna ezekhez jutni, akár néhány hónapon belül össze tudna szerelni több robbanófejet is. Egy atomfegyverrel felszerelt Irak pedig nyilvánvalóan - és teljesen érthetően - a washingtoni tervezők legrosszabb rémálma. Úgy érvelnek, hogy mielőbb meg kell szabadulni Szaddámtól, még mielőtt tényleg ráteszi a kezét valami ocsmány kütyüre. Mert akkor már nemigen lehet vele mit csinálni. (Persze ha egy kormányt hadügyminiszterek és volt hadügyminiszterek dominálnak, akkor ez a gondolkodás egyébként sem meglepő, függetlenül attól, hogy helyes-e vagy nem).
Emellett úgy tűnik, hogy az izraeli-palesztin konfliktusra semmilyen formulával nem rendelkező, a keményvonalas izraeli kormányt gyakorlatilag kritikátlanul támogató Bush-fiúk abban reménykednek, hogy a bagdadi diktátor elintézésével, és egy ottani, Amerika-barát és demokratikus (?) rezsim felállításával erre a másik háborúra is könnyebb lesz megoldást találni.
Olaj
Bush már korábban is tett pár lépést arra, hogy megpróbálja az amerikai gazdaságot még jobban függetleníteni a szaúdi (és OPEC-) olajtól. Növelni próbálják az otthoni kitermelést, és tapogatóznak Oroszország (a világ második legnagyobb exportőre) irányába is. Ez azonban nem elég, mert ezeken a helyeken túl kicsik a tartalékok, és drága a kitermelés is. Elképzelhető - érvel Dr. Tálas Péter, a Stratégiai és Védelmi Kutató Hivatal vezetője -, hogy Bush legalább részben abban kalkulál, hogy egy Amerika-barát rezsim vezette Irak tovább csökkenthetné az Egyesült Államok függőségét a szaúdiaktól. Irak rendelkezik ugyanis a világ második legnagyobb olajtartalékaival.
(Ezt a választ talán érdemes szkeptikusan kezelni, már csak azért is, mert Irak lerobbant iparának helyreállítása évekig is eltarthat. A londoni The Economist eheti számában idézett szakértők szerint Irak még nagyon sokáig nem fenyegetheti a szaúdiak - és az OPEC - dominanciáját az olajpiacon, akárhogy is alakul a háború.)
Hazai megfontolások