További Külföld cikkek
- Ukrajna fájó csapást mért Oroszországra, megsemmisítette az 5 millió dolláros csodaeszközét
- Sima győzelem helyett akár nagy pofonba is beleszaladhat a legerősebb ír kormánypárt
- Georgia 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az EU-val
- Németországban őrizetbe vettek egy fiatalkorú férfit, aki terrortámadásra készülhetett
- Vlagyimir Putyin fél megnyomni a piros gombot
George W. Bush, az USA elnöke tartott újabb beszédet Irak-politikája mellett veteránok előtt Missouri államban, számol be a BBC. Az iraki háború kapcsán sokáig elutasított Vietnam-analógiával élt, és kijelentette, ha az amerikai csapatok magára hagyják Irakot, ott nagy "felfordulás" lenne nyomban. Mondani sem kell, rögtön nagy felzúdulást keltett a párhuzam a demokrata ellenzék körében. Harry Reid, a Szenátus demokrata vezetője volt az egyik leghangosabb. John Kerry szenátor, Bush legutóbbi kihívója a választásokon egyenesen felelőtlen és buta beszédnek titulálta Bush szónoklatát.
Bush a Vietnam-párhuzuam mellett kiállt az iraki miniszterelnök, Núri al-Maliki mellett, akit szintén az ellenzék soraiból sokan bíráltak, köztük elnökjelöltjük, Hillary Clinton is. Bush ezzel szemben azt mondta Malikiről, hogy "egy jó ember, egy bonyolult munkával". Emellett kiemelte, hogy "Amerika visszalépése több millió ártatlan iraki életébe kerülhet". 1975-ben vonultak ki az amerikai csapatok az '59 óta lángokban álló Vietnamból, maguk mögött hagyva 5,5 millió halottat. A háború az egyik legnagyobb seb az USA legújabb kori történetében, így nem csoda, ha még mindig heves érzelmeket tud kiváltani széles körökben.
Az elnök szerint "sokan állították, hogy nem lesz semmi következménye a vietnami emberek életében, ha kivonjuk csapatainkat. A világ azonban megtanulhatta, hogy ezért mennyire meg kell fizetni az ilyen tévedésekért." Bush szerint a kivonulás az al-Kaida iraki győzelmével járna, és újabb milliók halhatnának meg. Bush áldozott még a vietnami áldozatok és menekültek, és a kambodzsai Pol Pot-i rezsim meggyilkoltjai emlékének is néhány szót.
Az ellenzéki Harry Reid szerint az amerikai katonák egy polgárháború kellős közepén senyvednek, miközben az elnök arra vár, hogy megszülessen Irakban a politikai megbékélés, ami jelenleg esélytelen. Emiatt a Kongresszusnak is bele kéne egyeznie a csapatkivonásba. Maga Kerry, aki megjárta a vietnami harcmezőket azt rótta fel Bushnak, hogy "leegyszerűsíti a különbségeket, és eltekint a tragikus hasonlóságoktól", amikor párhuzamot von a két katasztrofális kimenetelű hadjárat között. Bushnak ezért mindenképp meg kéne változtatnia álláspontját.
Az iraki háború amerikai megítélése mostmár egyértelműen süllyedőben van. A közvélemény-kutatások szerint a háborút egyre kevesebben támogatják. Ez nem is csoda a súlyos veszteségek mellett. Szerdán 14 amerikai katona vesztette például életét egy helikopterbalesetben Észak-Irakban. Ezzel együtt már 3721 amerikai katona halt meg a hadjárat 2003. márciusi kezdete óta.