Irán beindította a centrifugákat

2007.04.09. 19:54
Irán hangsúlyozza, hogy csak áramtermelésre használná a most beindított centrifugákkal dúsított uránt. Washington kételkedik.

Irán megkezdte urán-hexafluorid gáz befecskendezését háromezer centrifugába - ismerte el hétfőn Ali Laridzsáni, az iráni atomprogram ügyében illetékes főtárgyaló.

A tisztségviselő igennel felelt arra az újságírói kérdésre, Teherán valóban megkezdte-e az urándúsításhoz feldolgozandó gáz befecskendezését háromezer berendezésbe. Laridzsáni nem bocsátkozott részletekbe, így nem szólt arról, a háromezer centrifugából mennyi esetében volt sikeres az üzembe helyezés.

A tudósítók azután szegezték a kérdést a tisztségviselőnek, hogy előzőleg Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök a közép-iráni Natanzban működő urándúsító létesítményben bejelentette: Irán mostantól képes nukleáris fűtőanyag ipari mértékű előállítására.

Iránról mostanáig úgy tartották, 328 centrifugát üzemeltet. Háromezer működő centrifugával Teherán nyugati szakértők szerint egy éven belül képes lenni atombomba előállításához szükséges mennyiségű dúsított urán előállítására. Irán összesen 54 ezer darab ilyen szuperszonikus sebességgel pörgő berendezésre kíván szert tenni, amelyek működése révén atomreaktorok fűtőanyagaként felhasználható dúsított uránt, vagy - magasabb fokú dúsítás esetén - atomtöltetet lehet termelni.

Washington nem hisz Iránnak

A nukleáris fűtőanyag előállításának felgyorsítása az ENSZ Biztonsági Tanácsának nyílt semmibe vétele, miután a testület két határozatában is büntetőintézkedéseket rótt ki Iránra, amiért a teheráni vezetés nem volt hajlandó felfüggeszteni az urándúsítást. A nyugati országok - az Egyesült Államokkal az élen - azt gyanítják, az iszlám köztársaság célja atomfegyver előállítása, Irán azonban váltig állítja: csak elektromos áramot kíván termelni.

Washingtonban az amerikai külügyminisztérium szóvivője reagált az iráni bejelentésre. Sean McCormack azt mondta, Irán döntése az ipari mértékű urándúsítás megkezdéséről újabb jelzés arra, hogy Teherán szembehelyezkedik a nemzetközi közösség követelésével.

 A szóvivő kijelentette, Irán tetteit látva az ENSZ Biztonsági Tanácsa "nem hisz azon iráni állításoknak", hogy az atomprogram békés célokat szolgál. Mint hozzáfűzte, Ahmadinezsád elnök beszéde megmutatta, hogy az Irán elleni ENSZ-szankciók indokoltak voltak.

 Békés ösvényen?

 Az iráni elnök natanzi beszédében megismételte, hogy Irán nem hajlik meg az urándúsítás leállítását sürgető követelések előtt.

Az államfő figyelmeztetett, "Irán eddig teljesen békés ösvényen haladt", s azoknak, akik nyomást gyakorolnak az országra az atomprogram miatt, nem kellene olyasmit tenniük, amely "magatartása megváltoztatására kényszeríti e nemzetet". Ali Laridzsáni pedig azzal fenyegetőzött, hogyha növekszik az Iránra nehezedő nyomás az ország "békés célú nukleáris tevékenysége miatt", Teheránnak nem lesz más választása, mint "követni a parlament határozatát", és felülvizsgálni az atomsorompó-szerződésben való tagságát.

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) - az atomsorompó-szerződés betartása felett őrködő ENSZ-szerv - éppen arra próbálja rávenni a teheráni vezetést, tegye lehetővé kamerák felszerelését a natanzi létesítmény föld alatti részlegében, de Irán ezt elutasítja.