Szuperbombát próbálhat ki az USA Iránban?
A Pentagon március elején sikerrel próbált ki egy különleges átütőerejű, irányítható nehézbombát (Massive Ordnance Penetrator), amely erődített létesítmények megsemmisítésére szolgál - emlékeztetett Leonyid Ivasov vezérezredes, a moszkvai Geopolitikai Akadémia alelnöke a Nyezaviszimaja Gazeta című orosz lap szerdai számában.
Ezt a tényt az orosz katonai szakértő felettébb figyelemre méltónak találta az Irán körül egyre éleződő feszültségek miatt. Ivasov szerint ma minden jele megfigyelhető annak, hogy az Egyesült Államok erő alkalmazására készül az iszlám köztársasággal szemben. Az iráni határok közelében három repülőgéphordozó-csoportosulást összpontosítottak. Ezek az anyahajók 450 repülőgépet és több mint 500 szárnyasrakétát hordoznak.
Az atombombát sem zárják ki
"Irán, Mahmúd Ahmadinezsád elnök nyilatkozataiból ítélve nagyon kemény álláspontra helyezkedett az ENSZ Biztonsági Tanácsának gazdasági és (esetleges) katonai szankcióival kapcsolatban. Ezért a katonai összecsapás valószínűsége alaposan megnő" - írta az orosz kutató-főtiszt, aki biztosra veszi, hogy az Egyesült Államok beveti a szuperbombát, ha elszánja magát az iráni nukleáris létesítmények szétzúzására.
A moszkvai akadémia szakértői atomfegyver alkalmazását sem zárják ki. Ezeket bevetheti vagy maga az Egyesült Államok, mélyre hatoló nukleáris robbanótölteteket alkalmazva, vagy akár Izrael, válaszul esetleges iráni rakétacsapásokra. "Irán minden jel szerint mindvégig kitart, hogy megismételje Irak sorsát. Az amerikai tengeri-légi csoportosulás heteken belül készen állhat a csapásmérésekre" - vélte a nyugalmazott generális.