A Fehér Ház tagadja, hogy három nap múlva megtámadnák Iránt
További Külföld cikkek
- Több ezres tüntetések követték a romániai választások eredményét
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
- Bűnösnek találták a brit katonát, aki Iránnak kémkedett
- Tiltotta a Facebookról Donald Trumpot a milliárdos, mégis együtt vacsorázott vele hálaadáskor
- Ez egy borzalmas veszély a magyar közösségünkre nézve – Kelemen Hunor a román választásokról az Indexnek!
A washingtoni Fehér Ház kedden határozottan cáfolta, hogy a közeli napokban támadást tervezne Irán ellen. Tony Fratto szóvivő kijelentette: nem igazak azok a tömegtájékoztatásban megjelent értesülések, amelyek szerint Washington már felkészült a "Harapás" fedőnévre keresztelt hadműveletre, amit nagypénteken indítanának.
A szóvivő keddi sajtóértekezletén az erre vonatkozó újságírói kérdést inkább április tréfának vette, mint ahogy válasza is hasonlóan vicces volt, kijelentvén: "csak nem most pénteken".
Harmadik világháború
A Komszomolszkaja Pravda többmilliós példányban megjelenő moszkvai lap például kedden internetes honlapján megjelent írásának már azt a címet adta: A harmadik világháború április 6-án reggel 4 órakor kezdődik? A lap beszámolója szerint amerikai és nyugati tv-csatornák azt állítják, a Pentagon erre az időpontra tűzte ki iráni objektumok bombázásának a megindítását. Az orosz lap arról adott hírt, hogy a szenzációs hírről e tv-csatornák újságírói az izraeli titkosszolgálatokhoz közel álló kollégáiktól szereztek tudomást. Az izraeli titkosszolgálatok viszont a maguk részéről azt állítják, hogy az orosz felderítés osztotta meg velük e titkot - írja a bulvárlap.
A Komszomolszkaja Pravda tudni véli, hogy az Egyesült Államok biztos távolból, a Perzsa-öbölben felsorakozott hajóiról, illetve törökországi és iraki bázisairól kezdi meg az iráni nukleáris és kormányobjektumok bombázását. Az orosz lap ezt követően már egy nagy háború kibontakozásának a lehetőségét vetíti előre. Az összecsapásokba belesodródna az összes szomszédos állam, Indiától Izraelig és Szaúd-Arábiától a Kaukázusig.
Támogatás nélkül nem megy
A Fehér Házhoz közeli sajtó nem hisz egy Irán elleni támadásban. Ennek alátámasztására tapasztalt újságírók arra hivatkoznak, hogy a jelenlegi helyzetben egy ilyen akcióhoz nem lehetne megszerezni az amerikai kongresszus támogatását, ahol a demokrata ellenzék van többségben, és a lakosság sem helyeselne egy újabb külföldi beavatkozást. Amennyire tudni lehet, egy ilyen forgatókönyvet nem támogatna a Pentagon sem, beleértve a védelmi minisztérium vezetését is.
Az orosz vezérkari főnök szerint az Egyesült Államok nem tudna győzni egy Iránnal vívott katonai konfliktusban, még ha a Perzsa-öbölben összevont haderői képesek is érzékeny csapásokat mérni a területére. "Lehet súlyos károkat okozni Irán katonai és ipari potenciáljában, de győzni nem lehet" - mondta Jurij Balujevszkij kedden Moszkvában az Interfax orosz hírügynökség jelentése szerint. Az orosz hadsereg-tábornok szerint az Egyesült Államok "nagy politikai hibát" követne el, ha elszánná magát arra, hogy csapásokat mérjen Irán területére.
Iránnak 2009-ben saját atombombája lehet?
Irán az utóbbi három hónapban megháromszorozta az atomfegyverhez szükséges dúsított uránt gyártó kapacitását; mintegy ezer új centrifugát szerelt fel a natanzi nukleáris létesítmény megerősített, több mint 20 méterrel a föld alatt rejtőző részében, közölte az ABC televízió kedden. Az amerikai ABC televízió "az iráni fejlesztéseket jól ismerő forrásokra" hivatkozva közölte: Teherán 2009-re elegendő alapanyagot tud majd előállítani ahhoz, hogy atombombát készítsen.
Mint az ABC híradásában elhangzott, Irán a föld alatti fejlesztésekről nem számol be, eddig 320 centrifuga létezését vallotta be, amelyek a natanzi komplexum föld feletti épületében találhatók. Az ezer új centrifuga felszerelése - a berendezések még nem működnek - arra utal, hogy az iráni urándúsító program sokkal gyorsabb ütemben halad, mint azt az amerikai felderítés eddig feltételezte. Amerikai szakértők korábban úgy becsülték, hogy Irán 2015 körül lesz képes atomfegyver előállítására.
Bár Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök bejelentette, hogy országa májusig 3000 centrifugát állít üzembe, Nyugaton nem sok hitelt adtak közlésének, egészen mostanáig. Az új berendezések felszerelésével Irán semmibe veszi az ENSZ Biztonsági Tanács azon határozatait, amelyek az urándúsítás leállítására szólítják fel a perzsa államot.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szóvivője nem volt hajlandó kommentálni a natanzi fejlesztésekről szóló hírt az iráni helyzet "rendkívüli érzékenysége" miatt. Az új iráni centrifugákkal kapcsolatos értesülést Sean McCormack amerikai külügyi szóvivő sem értékelte, csak jelezte: az Egyesült Államok az iráni magatartás miatt fordult a Biztonsági Tanácshoz keményebb határozatot, szigorúbb büntetőintézkedéseket követelve.