További Külföld cikkek
- Tovább pusztít a tűz Hollywoodban, csodával határos módon azonban Tom Hanks otthonát kikerülték a lángok
- Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
Írország az egyetlen EU-tagállam, ahol a lakosságot is megkérdezik a nizzai szerződésről, minden más országban a parlament dönt. Az unió többi országa már ratifikálta a szerződést, a szigetországra maradt utolsónak a szentesítés folyamatában. Az ír parlamenti pártok és a befolyásos katolikus egyház támogatták a szerződést, de ellene volt több társadalmi szervezet is.
|
Borulhat a csatlakozási menetrend
Az eredmény azt jelenti, hogy az egész nizzai szerződést - de egyes részeit biztosan - újra kell tárgyalni. Ez nem csak a hagyományosan Európa-barát ír politikai elitnek, valamint az éjszakába nyúló nizzai tárgyalásokra rossz emlékekkel visszatekintő többi európai országnak volna kellemetlen. Komoly aggodalmak ébredhetnek a csatlakozásra váró államokban is. A nizzai szerződés borulása ugyanis az egész csatlakozási menetrendet fenyegetheti.
"Európának nem kell dramatizálnia a helyzetet..., de az írországi szavazásnak késleltető hatása lesz az európai bővítési folyamatra" - mondta a holland miniszterelnök. "Folytatnunk kell a bővítési tárgyalásokat. A jelölt országokat nem lehet becsapni" - tette hozzá.
Az Európai Unió folytatja a csatlakozási tárgyalásokat
Az Európai Unió vezetői első reakciójukban a bővítési folytatása mellett tettek hitet. "A tagállamok és az Európai Bizottság változatlan elszántsággal szándékozik folytatni a csatlakozási tárgyalásokat" - mondta közös nyilatkozatában Romani Prodi, az Európai Bizottság elnöke, és Goran Persson, az Unió soros elnöki tisztét betöltő Svédország kormányfője. A közlemény - amelyben a vezetők csalódottságukat hangsúlyozzák - szerint az elnökség és a bizottság most konzultációkat kezd a dublini kormányal és valamennyi többi tagországgal.
Magyarország csalódott, de bizakodó
Magyarország és a többi EU-tagjelölt ország szempontjából semmiképpen sem kedvező fejlemény, hogy Írországban "nemet" mondtak a nizzai szerződésre, de az ír polgárok a népszavazáson nem a bővítés ügyét ellenezték - mondta a magyar külügyi szóvivő az MTI érdeklődésére. Horváth Gábor hangsúlyozta: a magyar fél a kedvezőtlen eredmény ellenére sem gondolja úgy, hogy szélsőséges következtetéseket kellene levonni az integráció jövőjére nézve.
Martonyi János külügyminiszter pénteken délután - még csak az exit-poll eredmények ismeretében - "nem jó hírnek" nevezte az ír elutasítást, ám hozzátette: a helyzet ebben az esetben is megoldódik majd. Hasonló értelmű nyilatkozatot tett közzé a lengyel főtárgyaló is.
Van kiút?
Precedens van: 1992-ben Dánia elutasította a maastrichti szerződést. Akkor úgy mentették meg a nagy nehezen összehozott dokumentumot, hogy egyes részeit újratárgyalták a dánokkal. Elképzelhető, hogy most is ez lesz a megoldás - engedi sejtetni egy, az AP-nek névtelenül nyilatkozó ír kormánytisztviselő. Mivel az ír "nem"-nek az lehetett az egyik oka, hogy ellenezték a nizzai szerződés által létrehozott közös európai hadsereg elképzelését, a tisztviselő szerint ennek a pontnak a "finomítása" lehetővé tenni, hogy Dublin újra kiírja a referendumot. Ha a szerződés tartalmazna egy olyan kitételt, hogy az ír katonák csak az ír parlament hozzájárulásával vehetnének részt bármilyen közös katonai akcióban, a szerződést biztosan elfogadnák - vélekedett a forrás.