Jövő nyárig 30 ezer katonát vonhatnak ki Irakból
További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
Az Irakban állomásozó amerikai haderő nagyságát jövő nyárig az idei csapaterősítés előtt szintre lehet csökkenteni, mondta David Petraeus tábornok, az Irakban állomásozó amerikai csapatok főparancsnoka a washingtoni kongresszusban hétfőn.
A négycsillagos tábornok Ryan Crocker bagdadi amerikai nagykövettel közösen terjesztette elő iraki helyzetjelentését a kongresszus két házának összevont bizottsági ülésén. Petraeus térképekkel és grafikonokkal szemléltetve arról beszélt, a megnövelt számú amerikai csapatoknak köszönhetően az utóbbi három hónapban határozottan csökkent az erőszakos cselekmények, felekezetközi támadások, merényletek, robbantások száma.
Mint fogalmazott, a George Bush elnök által januárban meghirdetett csapaterősítési politika nagy vonalakban elérte katonai céljait. Utalt arra, hogy Irak problémáit csak hosszabb távon lehet megoldani, majd kifejtette, mintegy 30 ezer fős létszámcsökkentés lehetséges 2008 közepéig anélkül, hogy fel kellene adni az eddig elért biztonsági eredményeket.
Az al-Kaida elbizonytalanodott
Petraeus azt mondta, hogy az al-Kaida nem szenvedett vereséget, de elbizonytalanodott. Az utóbbi fél év legjelentősebb sikerének nevezte, hogy megnyerték a helyi lakosság támogatását a terrorszervezet elleni harcban, különösen a nyugati el-Anbár tartományban.
Elutasítva azt az ellenzéki bírálatot, hogy beszámolójával csak a Fehér Ház politikáját támogatja, a tábornok kijelentette, a jelentést egyedül írta, azt nem látta és nem hagyta jóvá senki a Fehér Házból, a Pentagonból vagy a kongresszusból.
A tábornok beszédének végén a biztonsági szolgálatnak erőszakkal kellett eltávolítania a kongresszusi teremből néhány nőt, aki hisztérikusan tiltakozott a háborús politika ellen. A bekiabálók miatt a meghallgatást többször meg kellett szakítani.
A politikai megbékélés folyamata
A katonai eredmények után a politikai megbékélés folyamatát értékelő Ryan Crocker nagykövet kijelentette, Irakban - amelynek társadalma sérült és az is marad még egy bizonyos ideig - forradalom zajlik, nem csak rezsimváltás. A megbékélés magvai azonban el vannak vetve, mondta.
Úgy értékelte, hogy a biztonsági helyzet javulása az ország több részén megnyitotta az utat a politikai stabilizáció előtt. Mint fogalmazott, a politikai eredmények vidéken jobban tetten érhetők, mint Bagdadban.
Sikertörténetnek nevezte el-Anbár tartományt, kiemelve az ott elért rendkívüli biztonsági javulást. A nagykövet arról is szólt, hogy Irakban a gazdasági stabilizáció kezdeti jelei is mutatkoznak. Azzal összegezte jelentését, hogy az amerikai kormány jelenlegi politikájával szemben javasolt minden más alternatíva sokkal rosszabb következményekkel járna.
Kudarcot vallott a kormány politikája
Tom Lantos amerikai képviselő még a helyzetjelentés ismertetése előtt kijelentette, hogy semmilyen adatsor vagy kimutatás nem javíthat a jelenlegi adminisztráció hitelességén, a kormány politikája kudarcot vallott Irakban. "Nem vagyok vevő a sikerpropagandára" - mondta a külügyi bizottság demokrata párti elnöke, hozzátéve, hogy a csapaterősítés hozhatott ugyan néhány taktikai sikert, de stratégiailag az eszkaláció kudarcot vallott.
Núri al-Máliki iraki miniszterelnök a kompromisszumkészség legkisebb jelét sem mutatja, cselekvés helyett üres ígéreteket tesz, a síita csoportok érdekeit képviseli. A kaliforniai képviselő leszögezte, a Petraeus tábornok által javasolt egy dandár idei kivonása nem elég erős üzenet Bagdadnak, és az amerikai nép számára sem elfogadható.
Ileana Ros-Lehtinen floridai képviselő színtiszta fehér házi propagandának nevezte a bagdadi helyzetjelentést. John Kerry szenátor, a 2004-es demokrata elnökjelölt arról beszélt, hogy az iraki vezetés az amerikai katonai jelenlét mögé bújva hónapok óta halogatja a cselekvést.
Az ötödik éve tartó háború eddig több mint 3700 amerikai katona és több százezer iraki életét követelte.