Feloszlatták az olasz parlamentet
Giorgio Napolitano olasz elnök feloszlatta szerdán a parlamentet, miután Romano Prodi balközép kormánya lemondani kényszerült a múlt hónapban, mivel egy kis párt kilépése nyomán a kormánykoalíció elvesztette többségét a szenátusban.
A feloszlatásra az alkotmány 88. pontja ad lehetőséget: ez arról szól, hogy az államfő a parlamenti elnökökkel való tanácskozás után oszlathatja fel a törvényhozást. A tanácskozás kedden megtörtént, a megbeszélés eredményéről a felek nem nyilatkoztak.
A parlament feloszlatásával a köztársasági elnök kiírhatja az új választást. Az időpontot a távozó kabinet határozza meg a feloszlatástól számított 45 és 70 napos intervallumban. Az ANSA szerint a várható időpont április 13-14 lesz.
A balközép kormány január 24-én bukott meg. Az elnök ezután megbízást adott Franco Marini szenátusi elnöknek, hogy próbáljon meg elég támogatást gyűjteni a pártok között egy ideiglenes kormányhoz, amely egy stabilabb parlament létrejöttének céljával megreformálná a választási szabályokat.
Ez a kísérlet nem sikerült, mert a közvélemény-kutatásokat vezető jobboldal jó esélyt lát a hatalom megszerzésére a választásokon, s így nem egyezett bele az ideiglenes kormány létrehozásába.