További Külföld cikkek
- A patriarchális elnyomás után jöhet a barátság forradalma és a női egyenjogúság Észak-Szíriában
- Több mint tizennyolcezer terrorakciót hajtottak végre Izrael ellen 2024-ben
- A burgenlandi bíróság szerint sincs rendben az ágfalvi határzár, az alkotmánybírósághoz kerül az ügy
- A Legfelsőbb Bírósághoz fordult a TikTok, még mindig harcolnak a betiltás ellen
- Tovább pusztít a tűz Hollywoodban, csodával határos módon azonban Tom Hanks otthonát kikerülték a lángok
Bár hivatalosan még nem jelentették be, a ynet izraeli hírportál értesülései szerint az izraeli hadsereg már az Öntött Ólom hadművelet harmadik, záró fázisára készül. "Megkezdtük a tartalékosok frontra küldését. Olyan mélyen hatolunk be, amilyen mélyen csak kell" - nyilatkozta a hírszájtnak vasárnap Avi Benajahu, az izraeli véderő (IDF) szóvivője.
Izrael december 27-én kezdte bombázni a Hamász uralta Gázai övezetet, ahol január első hétvégéjén szárazföldi akcióba is kezdett. Akkor a hadsereg kettévágta az övezetet és bekerítette Gáza városát. Most, a hadművelet harmadik fázisában nagyszabású szárazföldi offenzívát indíthatnak a város ellen.
Elméletileg a harmadik lenne a támadó hadműveletek utolsó fázisa, de hogy az akció esetleges sikere után mi következik - kivonulás vagy elhúzódó megszállás -, azt még nem tudni. Mindenesetre az izraeli titkosszolgálatok és a védelmi tárca szerint az IDF-nek jó esélye van megtörnie a Hamász ellenállását.
Értékelésük szerint a Hamászt "súlyos csapás érte", de ennek ellenére még képes lehet nagy áldozatokkal járó támadások végrehajtására. Jól jelzi ezt, hogy az izraeli haderő folyamatos előrenyomulása ellenére hétfőn is rakétacsapás érte Kirjat Gat városát. A Gázai övezettől tizenöt kilométerre északkeletre fekvő várost először érte rakétatámadás. A rakéta nem okozott károkat.
Benajahu szerint egyébként a Hamász továbbra is saját céljaira használja Gáza civil lakosságát. Az izraeli vádak szerint a terrorcsoport szándékosan lakóövezetekbe telepíti harcoló alakulatait, a civileket használva pajzsként az izraeli támadás ellen. Ráadásul Benajahu szerint a Hamász fegyveresei rendszeresen támadják a humanitárius segélyszállítmányokat is.
Diplomáciai fronton nem történt előrelépés a hétvégén. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának múlt heti, azonnali fegyvernyugvásra szólító határozatát mindkét harcoló fél figyelmen kívül hagyta, a Jerusalem Post értesülései szerint pedig Irán, a Hamász egyik fő támogatója az egyiptomiak által szponzorált tűzszüneti terv elutasítására bujtogatja a terrorszervezetet.
A Postnak nyilatkozó egyiptomi kormányilletékes szerint Irán pénzügyi támogatása megvonásával fenyegette a Hamászt, ha az tűzszünetet kötne Izraellel. Az egyiptomi illetékes szerint Irán a palesztinokat akarja használni Izrael és az Egyesült Államok elleni titkos háborújához. Emellett az is céljuk, hogy bebizonyítsák, ők gyakorolják a hatalmat a palesztinok felett.
Hasonló véleményen van a félhivatalos egyiptomi hetilap, a Roz al-Juszef magazin szerkesztője, Karam Dzsaber is. Az egyiptomi kormány szócsövének tekinthető lap szerkesztője szerint a Hamász valójában saját népe ellen folytat háborút Irán és Szíria szolgálatában. "Szankciókat vezettek be saját lakosságuk ellen, még azt is megtiltották, hogy Mekkába zarándokoljanak" - mondta Dzsaber. Szavaiból az következik, hogy immár Egyiptom is szembefordult a Hamásszal, ami "nem csak Egyiptom nemzetbiztonsági érdekeit fenyegeti, de megsemmisítette a palesztin álmát önálló államukról".