Szitává lőtték Ruszlan Jamadajevet Moszkvában
További Külföld cikkek
- Ukrajna fájó csapást mért Oroszországra, megsemmisítette az 5 millió dolláros csodaeszközét
- Sima győzelem helyett akár nagy pofonba is beleszaladhat a legerősebb ír kormánypárt
- Georgia 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az EU-val
- Németországban őrizetbe vettek egy fiatalkorú férfit, aki terrortámadásra készülhetett
- Vlagyimir Putyin fél megnyomni a piros gombot
Megölték Ruszlan Jamadajevet, az egyik befolyásos csecsenföldi klán tagját Moszkvában. Az egykori csecsen felkelő a második orosz-csecsen háborúban már Moszkva oldalán harcolt, később az Egységes Oroszország párt tagjaként az állami duma képviselője volt, és az utóbbi időben üzletemberként tevékenykedett.
Jamadajev páncélozott Mercedese mellett - a belvárosban, alig néhány száz méterre az orosz kormány épületétől - szerdán este egy piros lámpánál megállt egy másik autó, és abból géppisztollyal tüzeltek rá. Egyes tanúk szerint a másik autó vezetője kézjelzéssel kérte Jamadajevet, hogy engedje le az ablakot, s ezt követően lőtt, más források úgy tudják, hogy a közvetlen közelből leadott sorozat átütötte az ablakot. A helyszínen több tucat töltényhüvelyt találtak.
A 47 éves Jamadajev azonnal meghalt, a mellette ülő Szergej Kizjun vezérezredest hat találat érte, kritikus állapotban vitték kórházba. Kizjun Csecsenföld katonai parancsnoka, majd a leningrádi katonai körzet parancsnokának első helyettese volt minapi nyugállományba vonulásáig. Ruszlan Jamadajev Kizjun helyettese volt annak csecsenföldi tevékenysége idején.
A Csecsenföldön nagy befolyású Jamadajev család ellenállóként indult, majd Csecsenföld mai elnökének, Ramzan Kadirovnak a családjával együtt átállt a Kreml oldalára. Ruszlannál ismertebb öccse, Szulim Jamadajev, aki az orosz védelmi minisztériumhoz tartozó Vosztok (Kelet) zászlóalj parancsnokaként több száz ellenállót ölt meg.
Az év elején megromlott a viszony Szulim Jamadajev és Ramzan Kadirov csecsen elnök között, tavasszal fegyveres összetűzésre is sor került az elnök, illetve Jamadajev testőrsége között. Májusban Szulim Jamadajevet eltávolították a Vosztok éléről, augusztusban pedig körözést adtak ki ellene, csakúgy mint öccse, Badrudin ellen. Szulim állítása szerint ennek ellenére a Vosztok zászlóalj élén, az 58. orosz hadsereg oldalán részt vett a grúz-dél-oszétiai fegyveres konfliktusban - mindesetre a háború nyomán visszavonták a körözést. Mind Szulim, mind a legidősebb fivér, Ruszlan Jamadajev az Oroszország hőse kitüntetés birtokosa.
Az orosz lapok szerint a Kadirov és a Jamadajev klán közötti viszály miatt Szulim meggyilkolása a csecsen vezetés bosszújának tűnhet, ám e változat éppen túl kézenfekvő volta miatt kételyeket ébreszt. A Komszomolszkaja Pravda című lap szerint sok csecsen várhatja, hogy bosszút álljon a Jamadajev klánon, és most a család és Kadirov háborúságának árnyékában bárki léphetett.
A Kommerszant című lap a Jamadajev fivérek barátjára hivatkozva azt írta, hogy Ruszlan Jamadajev volt az "agytröszt" a Kadirovval való szembenállásban, Szulim az erő. Ruszlan kiiktatásának az is lehet a célja, hogy később hozzáférjenek Szulimhoz.
A nyomozás nem zárja ki az üzleti nézeteltérés lehetőségét sem: Ruszlan Jamadajev játékkaszinókat és jelentős ingatlanokat ellenőrzött, és részes volt több olyan nagy fővárosi projektben, amelyből egyesek már régen ki akarják szorítani a csecseneket.
Az is lehet azonban, hogy tévedés történt, és Szulim lett volna a célpont. A két fivér megtévesztésig hasonlít egymásra, s Moszkvában ugyanazt a kocsit használták mindketten.