Hosszúkezű Gyuri, az új orosz csodafegyver
További Külföld cikkek
- Megérkezett az első segélyszállítmány az ostromlott szudáni fővárosba
- Elhagyta Libanont az Aszad-család egy háborús bűnökkel vádolt tagja
- Sorra függesztik fel Oroszországba tartó járataikat a légitársaságok
- Lecsúszott a kifutóról egy repülőgép Norvégiában
- Német lapban megjelent véleménycikkben érvel Elon Musk az AfD támogatása mellett
"Most már van mivel megvédeni magunkat" - jelentette ki április 15-én, az első Borej-osztályú orosz atomtengeralattjáró, a Jurij Dolgorukij (Hosszúkezű Gyuri, 1149-51, illetve 1155-57 között kijevi nagyfejedelem. Az ő vezetésével tette át székhelyét a kijevi rusz Vlagyimirba) vízre bocsátásakor a Vlagyimir Putyin elsőszámú utódjelöltjének tartot Szergej Ivanov első miniszterelnök-helyettes. "Mennyivel jobb ilyen papírokat aláírni, mint nemzetközi szerződéseket" - viccelődött a ceremónián a fegyverkezés elkötelezett hívének számító egykori hadügyminiszter.
Rakéta még nincs hozzá
A Jurij Dolgorukij egyelőre még nincs kész, a Eurasia Daily Monitor beszámolója szerint csak 82 százalékban fejezték be. Teljesen csak októberre készülhet el. A lap szerint a Borej-osztályú tengeralattjárók nagy fejlődést jelenthetnek az orosz fegyverrendszerekben, de az oroszok hatalmi státusa még így is gyengülhet.
A legfőbb probléma, hogy a hajót az SS-NX-30 kódnevű, Bulava interkontinentális atomtöltetű rakétákkal fegyvereznék fel, ezek viszont még közel sem készültek el. Ráadásul az eddigi négy kisérlet a rakétával mind súlyos kudarc volt, a rakéták mindegyik alkalommal az indítás után azonnal felrobbantak.
A Eurasia Daily Monitor szerint ráadásul az orosz hadseregnek nincs alternatív felfegyverzési terve arra az esetre, ha a rakéták végleg kudarcot vallanának.
Nagy-Britannia beelőz
És ha a rakéták el is készülnek, a Borej-osztályú tengeralattjárók csak tizenkettőt tudnak egyszerre szállítani. Az amerikaiak Ohio-osztályú tengeralattjárói ezzel szemben huszonnégy Trident II D-5-ös rakétával vannak felszerelve, melyek robbanótöltete is nagyobb, 2,8 tonnás, szemben a működésképtelen Bulava 1,15 tonnásra tervezett robbanófejével.
Ez összességében azt jelenti, hogy a 2017-ig hadrendbe állítani tervezett nyolc Borej-osztályú tengeralattjáró összesen két Ohio-osztályúval érne fel, pedig az Egyesült Államok 2012-ig tíz Ohio-osztályú hajót akar vízre bocsájtani. Ráadásul Nagy-Britannia is négy, hasonló méretű új tengeralattjárót tervez építeni.
Azaz, az Egyesült Államok ötszörös, Nagy-Britannia kétszeres fölényben lesz ezen a területen, tehát Oroszország másodrendű atomhatalommá minősül át, ahová Kína tartozik, és ahová Pakisztán, India és Izrael is hamarosan felzárkózhat.
Nem véletlen, hogy az elnökségre is esélyes Ivanov nem fegyverzetkorlátozási szerződések, hanem az orosz atomfegyverkezés felújításán gondolkozik, írja a Eurasia Daily Monitor.