A forradalom csak a kezdet
De már írják a következő fejezetet. Már zajlik tovább a történelem. Nincs például energia fűtésre a télre, mert se olaj, se gáz, ráadásul száraz volt az elmúlt időszak, jó, ha negyven százalék energiafedezet van, ebből még gond lehet. A lakásépítési program leállt. A tömegközlekedés és a szemételtakarítás kérdése ezekhez képest már szinte lényegtelennek tűnik, viszont jó, ha szem előtt tartjuk, Milosevicsnek nem azért kellett mennie, mert a szerbek hirtelen oly' nagy demokratákká, tisztán látókká, európaiakká váltak. Hanem mert elszúrta. Elfelejtette, hogy a nagyszerb álom szép és jó, de ha nincs melegvíz, morogni kezd a nép. Nem csak az olajfa számít.
Úgyhogy a képlet igen egyszerű. Vagy lesz melegvíz (meg cukor, meg étolaj, meg ...) hamarost, vagy lehet csomagolni. Gáz lesz a tél, nem csoda, hogy Kostunicát a forradalom kezdetén sztrájkba lépő bányászoknak hálálkodva mutatja a tévé. Valami azt súgja, nem csak hálálkodni ment. Az EU-csúcsra se csak parolázni. Pénz kell, sok pénz, és most azonnal. Vagy balhé lesz, de nagy.
A hatalmi struktúra elképesztő. A tizenegymilliós országnak szövetségi és köztársasági kormányzata is van, ami lehet, hogy jogilag különböző, viszont Jugoszlávia akkor is gyakorlatilag Szerbiát jelenti, sok és bonyolult hát ez így. Még a helyiek is, akikkel próbálom magamnak elmagyaráztatni, belezavarodnak néha. Dupla állami és kormányfunkciók, lényegében, nyilván kilométer hosszú közalkalmazotti lista, a zseb meg lukas. Cementkolonc a láb körül a böhöm nagy állam. Lehet bokroscsomagolni. Amihez persze lesz pár szavuk a ,,megalvadt hatalmi struktúráknak". Ilyesmi pedig van elég, az egyetemek, ahol csak a legfelsőbb vezetést váltották le, az újságok, ahonnan csak a főszerkesztők, esetleg a rovatvezetők mentek el, a nagyvállalatok, ahonnan csak a fő-főnököket rúgták ki, stb.
A forradalom mindig csak a kezdet. A tánc utána kezdődik.
Belgrád, október 10-11.