Kína túllép a Csendes-óceánon
Két kínai romboló és egy ellátóhajó tart a szomáliai parti vizek felé az Ádeni-öbölben, hogy védelmet nyújtson a kínai kereskedelmi hajóknak a kalóztámadások ellen. A flotta más országoknak a térségben állomásozó hadihajóihoz csatlakozva járőrözik majd. Az akció Kína első haditengerészeti művelete a Csendes-óceánon kívül.
A lépésre azért volt szükség, mert csak az idén több mint száz kalóztámadás történt az Ádeni-öböl térségében, melyek közül hét kínai kereskedelmi hajók ellen irányult. A kalózok által követelt összváltságdíj meghaladja a 30 millió dollárt (5,7 milliárd forintot).
A BBC cikke szerint a kínai déltengeri flotta parancsnoka, Du Jing Csen admirális bejelentette, hogy a hajók legénysége hosszú és bonyolult műveletekre is fel van készülve. A kínai védelmi minisztérium szóvivője, Huang Hszu Ping szerint a nemzetközi "veszedelmet" jelentő kalózok már a humanitárius szállítmányokat is megtámadják. Ezért a szóvivő bejelentette, hogy a katonák feltartóztatják és átvizsgálják a gyanús motorcsónakokat, megpróbálnak segíteni a bajba került hajókon, és erőteljesen fellépnek a naszádokat érő támadások ellen. Mivel Kínának nincs támaszpontja a térségben, a flotta afrikai állomásoztatása jelentős logisztikai terheket ró az ázsiai ország haditengerészetére.
Kína fokozódó nemzetközi katonai szerepvállalását világszerte némi aggodalom kíséri, különösen miután az ilyen akciókat elsősorban az emberi jogi normák érvényesítése indolkolja. Kína bizonyítványa e téren azonban korántsem makulátlan. Az országot az emberi jogok helyzete miatt érő kritikákat Peking rendre a belügyekbe történő beavatkozásként utasítja el, és a válságövezetekbe irányuló fegyverszállításokat is nehéz a felelős nemzetközi politizálás jegyében értelmezni.
A pekingi védelmi minisztérium tisztviselői azonban kitartanak amellett, hogy Kína nem-beavatkozási doktrinája nem változott. Szerdán a német haditengerészet akadályozott meg egy egyiptomi szállítóhajó elleni támadást. Hat szomáliai kalóz esett fogságba, ám a német kormány parancsára azonnal szabadon engedték őket.