További Külföld cikkek
- Meghalt a világ legidősebb férfija
- Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek a feleségét elkábító és megerőszakoltató férfira
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
- Előkerült egy videó arról, ahogy becsapódik a teherszállító repülőgép egy litván lakóházba
Margot Wallström |
Azt tárgyalópartnereik sem vitatták, hogy a globális éghajlati változások súlyos problémákat vetnek fel; arra hivatkoztak azonban, hogy a kormányzat ezzel kapcsolatos politikája - amely nagyon szorosan kapcsolódik az energiapolitikához - még nem körvonalazódott. Megerősítették továbbá, hogy a kiotói jegyzőkönyv felmondása ellenére is részt vesznek a megállapodásban részes felek júliusban, Bonnban tartandó következő felülvizsgálati konferenciáján, illetve általában is érdekeltek az éghajlati változásokkal foglalkozó nemzetközi megbeszélések folytatásában - közölte a biztos.
A washingtoni megbeszéléseken mindamellett nem derült ki, milyen eredményekre vezethet az amerikaiak által említett felülvizsgálati folyamat - fűzte hozzá Wallström, akinek azonban az volt a benyomása, hogy a bonni konferenciáig Washington igyekszik befejezni ezt a folyamatot.
Uniós részről kifejtették, hogy a Kiotó felmondásáról hozott amerikai döntés nemcsak a megállapodással elindított folyamatnak árt, de magának az Egyesült Államoknak is, amely így kimarad az ezzel kapcsolatos nemzetközi döntésformálási folyamatokból, és nem tudja kiaknázni a megállapodásban rejlő lehetőségeket sem. Pedig a kiotói jegyzőkönyv bizonyos rendelkezései, például az úgynevezett rugalmas mechanizmusok rendszere eredetileg éppen amerikai kezdeményezés volt - emlékeztetett Wallström.
Az EU persze folytatja
Az uniós trojka tagjai azt is megerősítették Washingtonban, hogy az EU a maga részéről folytatni kívánja a folyamatot, amelyet álláspontja szerint egyetlen ország nem temethet el.
"Kiotó egyfajta szitokszóvá vált az amerikai kormányzatban" - összegezte washingtoni tapasztalatait Wallström, aki szerint azonban ennek ellenére korai lenne még ellenintézkedésekről vagy szankciókról beszélni. Egyelőre el kell fogadni, hogy tart az üggyel kapcsolatos amerikai politika felülvizsgálatának folyamata, s a további lépésekről ennek eredményeitől függően kell majd dönteni - mondta.
Ottawa hű partner
A hét elején tett látogatás másik állomásán, Ottawában a kanadai kormányzat képviselői megerősítették, hogy változatlanul elkötelezettek a kiotói megállapodás mellett.
Az EU-trojka az elkövetkező napokban Oroszországba, majd Iránba, Kínába és Japánba látogat, hogy folytassa a kiotói folyamat életben tartására irányuló nemzetközi egyeztetéseket.