További Külföld cikkek
- Török sajtóhírek szerint beadta a válókeresetet a bukott szír diktátor felesége
- Újabb részletek derültek ki a magdeburgi támadás feltételezett elkövetőjéről
- Donald Trumpnak a világ legnagyobb szigetére fáj a foga, de hatalmas kosarat kapott
- Kiverte a biztosítékot lengyel jogászoknál, amit Varsó művel Magyarországgal
- Egy magyar nőt sikerült kimenteni az Alpokban, de a sérült társát még mindig nem találják
A világ negyedik legkisebb államaként számon tartott, 282 éves Liechtensteinben vasárnap tartottak általános választásokat, és az új, 25 tagú parlamenttől függ a hercegség jövője. II. János-Ádám ugyanis több hatalmat szeretne a mindenkori uralkodó számára - írta a londoni Sunday Telegraph.
32 ezer levelet küldött a király
II. János-Ádám |
Az uralkodó elképzeléseit egy svájci, németországi és osztrák független szakértői csoport vizsgálta át, és véleményük szerint azok a kormány és parlament hatalmát ásnák alá. Így például a herceg azt szeretné, ha joga lenne feloszlatni a kormányt és a parlamentet, illetve megvétózni a neki nem tetsző törvényeket.
János-Ádám továbbá azt szeretné, ha a főbírákat ő nevezhetné ki, és ha a parlamentnek választása nem tetszik, akkor népszavazást írjanak ki. Jelenleg a parlament nevezi ki őket, ő pedig jóváhagyja a listát. A népnek pedig joga lenne eltávolítani az uralkodót bizalmatlansági szavazással, de a határozatot a királyi ház két férfi tagjának is jóvá kell hagynia.
,,Házamat eladom Bill Gatesnek"
Az új elképzeléseket az új parlament és kormány fogja megtárgyalni, ám ha azok nem szavaznák meg a változtatásokat, akkor a herceg referendumot ír ki. És ha az emberek ellene szavaznának, akkor az uralkodó az ország elhagyásával fenyegetőzött. Házát ,,Bill Gatesnek vagy olyannak, aki megengedi magának" adná el, a 3,2 milliárd dolláros üzleteit pedig Bécsből irányítaná.
A közvélemény-kutatások szerint János-Ádámnak alkalma lesz fenyegetéseit beváltani: a megkérdezetteknek csupán 20 százaléka szeretné, ha többlethatalommal rendelkezne, 20 százalékuk csonkítaná az uralkodó hatalmát, a fennmaradó 60 százalék pedig a status quo megőrzését kívánja.
Peter Wolff, a 25 tagú parlament elnöke szerint a tárgyalások kimenetelétől függetlenül Liechtenstein veszíteni fog, ha az emberek ellene szavaznak, elveszítik a vezetőt. Mindig fel fogják róni az uralkodónak, hogy zsarolta a népet. Az elnök szerint nehéz a királlyal tárgyalni, mert képtelen a kompromisszumra.