Tisztázná Oroszország az eladott katonai temető ügyét
További Külföld cikkek
- Calin Georgescu új TikTok-oldalt indított, és máris lett 4,5 millió nézője
- Szabadon engedték a zsoldosvezért, aki fegyveres akcióra készülhetett Romániában
- Így készült a szellemfegyver, amivel agyonlőtték a New York-i vezérigazgatót
- Halott csecsemőre bukkantak egy bécsi szálloda szemeteskukájában
- Lecsapott a rendőrség, terrortámadásra készülhetett két férfi Németországban
Az orosz védelmi minisztérium és a külügyi tárca egyértelműen tisztázni szándékozik, mi a helyzet a szovjet katonák kiskorpádi sírjaival - közölték szerdán Moszkvában. A közlemény szerint az orosz fél szerdáig nem kapott hivatalos értesítést a kiskorpádi katonai temető eladásáról, de a budapesti orosz nagykövetségtől úgy tudja, hogy az eladás megtörtént, ezért tisztázni kívánja, hogy ez jogszerű-e Magyarországon.
A közlemény hangsúlyozza: a katonai temetőkért felelős magyar szervek képviselői biztosították az orosz illetékeseket, hogy nem éri sérelem a vonatkozó 1995-ös kormányközi egyezmény betartását. A budapesti orosz nagykövetség munkatársai, valamint a katonai temetőkért felelős magyar illetékesek hamarosan a helyszínre utaznak, hogy tisztázzák a történteket és értékeljék a katonai temető helyzetét - mutat rá a közlemény.
Az Izvesztyija című lap az általa "aggasztónak" nevezett üggyel kapcsolatban interjút közölt szerdán a moszkvai magyar nagykövettel. Székely Árpád nyomatékosan hangsúlyozta: sajnálatos félreértés történt, politikai szándék nincs az ügy mögött.
Elmondta, hogy tájékozódott a kiskorpádi polgármesternél és a Hadtörténeti Múzeumban, s állíthatja: félreértésről van szó. Hibát követett el a nemzeti alap, amely egy volt termelőszövetkezet területének egy részét árverésre bocsátotta, és a helyi önkormányzat, amely annak idején nem választotta el telekkönyvileg a temetőt a többi területtől.
A nagykövet azt is elmondta, hogy a budapesti Hadtörténeti Múzeum és Intézet illetékese már szerdán Kiskorpádon lesz, és a helyi vezetéssel együtt bizonyosan megtalálja a megoldást. Elvégzik a felmérést, különválasztják a temetőt, továbbá biztosítják, hogy el is lehessen oda jutni, függetlenül attól, hogy a vásárló vitába bocsátkozik-e a földet árverésre bocsátó alappal.
Mint mondta, a kiskorpádi polgármestertől megtudta, hogy az orosz fél képviselői már kedden felkeresték a települést, s meggyőződtek arról, hogy a sírok ápoltak, a temető jó állapotban van.
A Somogyi Hírlap pénteken adta hírül, hogy a kiskorpádi szovjet katonai temető magántulajdonba került. A katonai temető új tulajdonosa elmondta: nem tudtak a kegyhelyről a vásárláskor, mivel annak léte a telekkönyvből nem derült ki, de megőrzik, mert a történelem részének tekintik. A temetőben több mint 200 szovjet katona nyugszik: 180 - köztük négy tiszt - neve ismert, a többiét nem sikerült feltárni.
Magyarországon 1029 településen, vagy települések környékén 112 ezer szovjet katona sírja, vagy emlékhelye található, Oroszországban 737 emlékhelye van a magyar áldozatoknak. Az orosz közvélemény rendkívül érzékeny a szovjet katonai emlékművekkel kapcsolatos történésekre. Észtországban zavargások törtek ki, amikor szovjet katonák sírját és az emlékükre állított szobrot Tallinn belvárosából áthelyezték máshová, az ügy a mai napig rendszeresen szerepel az orosz sajtóban.