Klebnikov-gyilkosság - felmentették a vádlottakat
További Külföld cikkek
- Orbán Viktor Indiából küldött üzenetet
- A dél-koreai elnök elfogadja az alkotmánybíróság ítéletét, akárhogyan döntenek is
- Annyi hó esett, hogy le kellett zárni a kifutópályákat a manchesteri repülőtéren
- A világ negyedik legnépesebb állama klubtagságot kapott Kína és Oroszország mellett
- Hónapokra az űrben rekedtek, mégsem érzik magukat elveszettnek a NASA asztronautái
Az ítélet kihirdetése után Kazbek Dukuzov és Musza Vahajev szabadon távozott a bíróságról, csakúgy mint a harmadik vádlott, a szintén minden vádpontban ártatlannak nyilvánított Fail Szadretgyinov jegyző, akinek a szerepe az ügyészség szerint a gyilkosság megszervezésében állott, illetve egy másik bérgyilkossággal hozták összefüggésbe.
Dmitrij Sohin ügyész közölte, hogy a legfelsőbb bíróságnál megfellebbezi az ítéletet. Sohin kiemelte, hogy durva eljárási hibák jellemezték a tárgyalást, és ezek hatást gyakoroltak az esküdtszék tagjaira. Az amerikai külügyminisztérium és Klebnikov családja felszólította az orosz hatóságokat, hogy újult erővel folytassa a nyomozást, és derítsen fényt az ügyre.
Csecsenek tették, vagy oroszoknak is útjában állt?
A 41 éves Paul Klebnikovot, az amerikai Forbes magazin orosz kiadásának főszerkesztőjét 2004. július 9-én lőtték agyon a moszkvai szerkesztőség előtt. Az ügyészség hatszáz oldalas vádirata szerint bérgyilkosság történt, amelyet Hodzs-Ahmed Nuhajev volt csecsen szeparatista miniszterelnök-helyettes rendelt meg. (A vádhatóság szerint Nuhajev azért ölette meg Klebnikovot, mert zokon vette a Beszélgetések egy barbárral című könyvet, amelyet az újságíró a vele felvett interjúsorozat alapján írt.)
A végrehajtásra a vádhatóság szerint egy moszkvai bűnbanda vállalkozott, amelynek tagja volt Kazbek Dukuzov, fivére Magomed Dukuzov, valamint Musza Vahajev és Magomed Edilszultanov.
Bár a nyomozás során a főügyészség elsősorban és erőteljesen a "csecsen nyomot" vizsgálta, számos kérdést és spekulációt vetett fel az a kérdés, hogy kinek állt érdekében eltenni láb alól a korrupciós ügyeket feszegető, valamint az orosz üzleti élet olykor erőszakos és zárt világában kutakodó újságírót. Abban mindenki egyetért, hogy Klebnikov szakmai tevékenysége áll a háttérben, de egyesek tudni vélik, hogy valaki az orosz oligarchák közül ölette meg.
Amerika szeretné tudni, ki volt a gyilkos
Sean McCormack amerikai külügyi szóvivő már pénteken felszólította az orosz hatóságokat, hogy tegyenek meg minden tőlük telhetőt a gyilkosság megrendelőjének és tetteseinek felkutatására, valamint bíróság elé állítására. A Klebnikov család közleményben tudatta, hogy elfogadja az ítéletet, de mindaddig nem lesz elégedett, amíg az igazság nem győzedelmeskedik, és bíróság elé nem kerül a felbujtó és a végrehajtó.
A család felszólította az orosz kormányt, hogy fogadja el az ügy megoldásában érdekelt Egyesült Államok és más országok által felajánlott segítséget a nyomozásban.