További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
Szombatra dönteni kell
Az Egyesült Államok vezette csoport - amelyet az javaslat legfőbb haszonélvezőjének tartottak volna - ,,elfogadhatatlanul kiegyensúlyozottnak" nevezte a tervet. Mindkét csoport ígéretet tett a megegyezésre. A konferencia szombaton fejeződik be, s ha a gyakorlati kérdésekben nem is várható megegyezés, legalább széleskörű politikai megállapodást várnak, amely később gyakorlati részletekbe fordítható át. A küldöttek várhatóan egész éjszaka folytatják a tárgyalásokat.
A vita középpontjában az áll, hogy a fejlett államok környezetszennyező széndioxid-gázplafonjához mennyit "írnak jóvá" abból a mennyiségből, amelyet az erdők, vagy a termőtalaj nyel el. Jan Pronk holland környezetvédelmi miniszter javaslata 60 millió tonnában maximálná az Egyesült Államok számára engedélyezett széndioxid-mennyiséget, ezzel azonban a Kiotóban kért csökkentésnek mindössze 10 százalékát hajtanák végre. Az Egyesült Államok a mennyiség kétszeresének "elnyelését" akarta. Robert Watson, az ENSZ kormányközi klímabizottságának vezetője a Reutersnek úgy nyilatkozott: elfogadhatatlan az erdők felhasználása a globális felmelegedés ellen környezetvédelmi és társadalmi óvintézkedések nélkül.
A zöldszervezetek bírálták a tervezetet
A különböző környezetvédő szervezetek bírálták a gázkibocsátásokkal való "üzletelést", mert szerintük így a fejlett országok lemondhatnak a szennyezéscsökkentés jelentős hányadáról azzal, hogy támogatják a fejlődő országok környezetvédelmi programjait. Roda Verhayen, a Föld Barátai szervezet képviselője szerint az a legnagyobb gond, hogy ebben a rendszerben az egyes kormányokat nem kötelezik arra, hogy saját országaikban tegyenek lépéseket a szennyezés csökkentésére. A Greenpeace első elemzései azt mutatták ki, hogy e jelenlegi tervek nemhogy csökkentenék a mérgesgázok általi légszennyezést, hanem 2010-ig 8,6 százalékkal növelnék azokat.