További Külföld cikkek
- Hszi Csin-ping: Senki sem akadályozhatja meg Kína és Tajvan újraegyesítését
- Csoportos dróncsapás érte egy ukrán katonai repülőtér infrastruktúráját
- Markológépes ámokfutó támadt az emberekre Németországban
- A fél világ lángba borult, és nem látni a végét
- A Hezbollah szétzúzása, közvetlen összecsapás Iránnal és az elpusztíthatatlan Netanjahu – Izrael háborújának egy éve
Évi negyvenmilliárd dollárt visz el a klímaváltozás
A jelentés a környezetváltozás gazdasági hatásaira is rámutat: az éves károk a kilencvenes évek végén meghaladták a negyvenmilliárd dollárt, szemben az ötvenes években okozott négymilliárddal. A teljes környezeti kár, beleértve minden olyan környezeti jelenséget, amely a fokozódó üvegházhatáshoz köthető, kétszer ekkora is lehet - vélik a szerzők.
Gyorsabb a változás a vártnál
A jelentés a második része annak a háromrészes, a klímaváltozással foglalkozó sorozatnak, melynek első részét egy hónappal ezelőtt jelentette meg az ENSZ Klímaváltozási Kormányközi Bizottsága.
Abban a kiadványban a szerzők úgy találták, hogy a klímaváltozás gyorsabb, mint korábban várták (akár öt és fél fokkal is nőhet bolygónk átlaghőmérséklete). Mára az is egyértelművé vált, hogy ennek fő oka az üvegházhatást keltő anyagok (például a széndioxid) légkörbe juttatása.
A szegény országokat fenyegeti leginkább a melegedés
Legnagyobb károkat a fejlődő országoknak kell majd elviselnük. A jelentés szerint 1,7 milliárd ember él olyan vidékeken, ahol szűkösek az édesvízkészletek; errefelé várhatóak a legnagyobb szárazságok és a legnagyobb népességrobbanás is.
Afrika, a Közel-Kelet és Közép-Ázsia alacsony színvonalú mezőgazdaságaira katasztrofális hatással lehet a felmelegedés. De emiatt örökre elbúcsúzhatunk az Alpok gleccsereitől is. A Himalája gleccsereinek elolvadása pedig egész India édesvízellátását fenyegeti.
Délkelet-Ázsia szegény országainak a vízzel kell megküzdeniük. Bangladest teljesen elöntheti a tenger, de áradás fenyegeti Lengyelországot, az Egyesült Államokat és Egyiptomot is.
A legnagyobb kárt azonban az érzékeny sarki klímában okozhatja az üvegházhatás; ezekben a régiókban a széndioxid-kibocsátás stabilizálása után is változhat a klíma és a további melegedés - mivel megolvasztja a sarki jeget - áttételesen további károkat okozhat bolygónknak.
A jelentés következő része a lehetséges megoldásokkal foglalkozik majd. Azt azonban már most tudni, hogy az üvegházhatást okozó anyagok kibocsátásának csökkentését előíró kiotói egyezményben foglaltakat több fejlett ország - elsősorban az Egyesült Államok - képtelen lesz betartani.