További Külföld cikkek
- Hszi Csin-ping: Senki sem akadályozhatja meg Kína és Tajvan újraegyesítését
- Csoportos dróncsapás érte egy ukrán katonai repülőtér infrastruktúráját
- Markológépes ámokfutó támadt az emberekre Németországban
- A fél világ lángba borult, és nem látni a végét
- A Hezbollah szétzúzása, közvetlen összecsapás Iránnal és az elpusztíthatatlan Netanjahu – Izrael háborújának egy éve
A meteorológusok egy része azonban emlékeztet arra, hogy az ember által a légkörbe juttatott káros anyagok (például a széndioxid) csak néhányak az üvegházhatást okozó tényezők közül. A legfontosabb összetevő ugyanis a vízgőz, ezzel kapcsolatban azonban egyáltalán semmilyen használható modell nincs, mint ahogy a másik fontos anyag, a metán üvegházhatás-okozó hatása is csak kis mértékben érthető. Ezért aztán lehet, hogy az emberi tevékenység növeli az üvegházhatást, de mivel keveset tudunk a többi tényezőről, elhamarkodott ember által okozott klímakatasztrófáról beszélni.
|
Nem igazán tudni, hova vezet az üvegházhatás
Egyesek szerint még az sem biztos, hogy a fokozódó üvegházhatás - bármi okozza is - felmelegedéshez vezet majd. Épp ellenkezőleg: kismértékű növekedése épphogy lehűlést okozna - állítja 1998-as dolgozatában William Calvin amerikai kutató.
Vele ért egyet Czelnai Rudolf, az MTA Földtudományok Osztályának munkatársa is, aki bár elismeri, hogy az emberi tevékenység növeli az üvegházhatást, merő spekulációnak nevezi azt, hogy ez globális felmelegedéshez vezetne. Szerinte nem létezik olyan modell, amely alapján hitelt érdemlően ki lehetne jelenteni, milyen változásokat okoz a klímában a megnőtt üvegházhatás. A Magyarországon szaktekintélynek számító Czelnai példaként Európát említi: néhány fok átlaghőmérséklet-emelkedés a meleget hozó Golf-áramlat leálláshoz vezetne, ez pedig mini-jégkorszakot idézne elő a kontinensen. Túl sok a bizonytalan tényező, és túl bonyolult a rendszer - magyarázta a szakértő az Indexnek.
A klímaváltozásnak lehetnek természetes okai is
Szakértők felhívják a figyelmet arra is, hogy ezzel szemben a földi klíma természetes, ,,libikókaszerűen" (ciklikusan) ingadozó változása nagyon is érthető és világos, hiszen rengeteg adat áll rendelkezésre. A folyamat teljesen természetes, végbemegy emberi beavatkozás nélkül is, jósolni azonban ezt sem nagyon lehet, legfeljebb megfigyelni. Szó lehet tehát teljesen természetes folyamatról is.
Akár egyetértenek, akár nem a kutatók az apokaliptikus jóslatokkal, valamennyien elismerik: a kérdéskör nagyon komoly, nem foglalkozni vele dőreség lenne. Méghozzá nem azért, mert tudjuk, hogy katasztrófa vár ránk, hanem mert nem tudjuk, mi vár ránk.