További Külföld cikkek
- Sosem látott NATO-hadgyakorlat kezdődik Romániában és Bulgáriában
- A német és a francia külügyminiszter tárgyalt Damaszkuszban az új szíriai vezetéssel
- Több száz szakembert várnak az Antarktiszra álomfizetéssel
- Zsákutcába jutottak az osztrák koalíciós tárgyalások, a pártok nem tudnak összefogni a szélsőjobboldal ellen
- Országos üzemzavar Németországban, káosz a reptereken
"Rosszul állnak a dolgok. Úgy néz ki, hogy el kell költöznünk" Olvad a jég |
A felmelegedő klíma megnehezíti a vadászatot
Az olvadó jégen a vadászat veszélyessé vált, mondja Rosemarie Kuptana, ugyanannak a településnek a lakója. "Már nem tudjuk, mikor lehet rámenni a jégre és mikor nem, így egyre nehezebben férünk hozzá az élelmiszerforrásainkhoz" - fogalmaz.
A jég télen is nagyon vékony, veszélyes rámenni. Ősszel szokatlanul erős viharok dúlnak, megnehezítve a halászatot, és az eszkimók most először mennydörgésről és villámlásról is beszámoltak. Ilyesmi azelőtt nem fordult elő errefelé - mondják.
Megváltozott az állatvilág is
A klímaváltozás új élőlényeket hozott a környékre. Míg az édesvízi halakra rossz idők járnak - a talajolvadás miatt egy elkerített természetes édesvízi tó az óceánba süllyedt -, szúnyogok és legyek érkeztek, a halászok pedig lazacot fogtak a tengerben.
A lazac azelőtt nem élt meg ezen a vidéken, mintahogy a többi újonnan érkezett állat, a vörösbegy és a róka sem. A többi madár is furcsán viselkedik, a fajták, amik azelőtt délre repültek a télre, most egész évben maradnak.
Az öregebbek még emlékeznek, hogy régen olyan hideg volt télen, hogy kocsonyásra fagyott a fűtőolaj. Ma már ilyesmi nincs, állítják. Különös idők járnak.
Hosszú távon nagyon komoly klímaváltozás várható errefelé
Hosszú távon, lehet, még különösebb lesz. A World Wide Fund for Nature (WWFN) szeptemberi felmérése szerint Kanadában, Grönlandon és Oroszországban változik majd meg a leghatározottabban az éghajlat a 21. században, márpedig a legtöbb eszkimó - Alaszkával együtt 125 ezer - itt él.
Ugyanennek a zöldszervezetnek a becslése szerint az északi sarkkör mentén élő egyes madárpopulációknak a fele kihalhat a következő száz évben itt várható, akár öt fokos átlaghőmérséklet-emelkedés miatt.
Egy WWFN-jelentés arra is rámutat, hogy 1978 óta 25 ezer négyzetkilométernyi jégtakaró olvadt el permanensen a sarkkör térségében.
A kanadai International Institute for Sustainable Development (Nemzetközi Kutatóintézet a Fenntartható Növekedésért) most - hosszabb, a sarkköri klímaváltozást dokumentáló projektje keretében - riportot készített Sach Harbourról is. Ezt bemutatják a héten Hágában kezdődött klímakonferencián. Mint arról beszámoltunk, a konferencián résztvevő 160 állam képviselői a kiotói egyezmény megvalósításáról, az üvegházhatást előidéző anyagok kibocsátásának visszaszorításáról tárgyalnak.
"Aggódom" - mondja Kuptana az egyik vele készített interjúban - "Olyan, mintha mi lennénk a kanárik, amiket a bányákban használnak, hogy figyelmeztessék a bányászokat a veszélyre. Mi volnánk az üzenetvivők a világ számára?"