Muzulmán fejkendőben járhatnának egyetemre
Az iszlamista gyökerű, kormányon lévő török Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) csütörtökön megegyezett egy kulcsfontosságú ellenzéki párttal arról, hogy együttműködik vele annak a törvénynek az eltörlésében, amely tiltja a nőknek a muzulmán fejkendő viseletét az egyetemeken.
Az AKP és a Nacionalista Akciópárt (MHP) közös közleményében jelezte, a szabadságjogok érvényre juttatása keretében akarják megszüntetni a tilalmat.
A megegyezés várhatóan heves ellenkezést vált ki a főként a tábornoki kar tagjaiból és a bírókból álló törökországi világi elit körében. Ez a társadalmi réteg ugyanis úgy véli, a fejkendő viseletének a tilalma létfontosságú az állam és a vallás szétválasztásának a fenntartásában. Szerintük Recep Tayyip Erdogan kormánya, amely már 2002-es hatalomra kerülése óta harcol fejkendőtilalom eltörléséért, ezzel tovább akarja erősíteni a vallás szerepét. Ezt Erdogan és pártja cáfolja.
A fejkendőviselési tilalom feloldásához az alkotmány módosítására van szükség. Most, hogy az ellenzéki MHP csatlakozott a kormányon lévő AKP elképzeléséhez, a két párt együtt elegendő szavazattal rendelkezik az 550 tagú parlamentben ahhoz, hogy keresztülvigyék az alaptörvény módosítását.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága 2005-ben úgy ítélte meg, hogy a török egyetemeken a fejkendő viselését tiltó jogszabály nem sérti az alapvető szabadságjogokat.
A hivatalosan laikus török állam lakosságának nagy többsége iszlám vallású. A nők csaknem kétharmada visel muzulmán fejkendőt, és a kimutatások szerint közülük sokan csak azért nem járnak egyetemre, mert az tanintézetekben tilos a kendő viselése. A közvélemény-kutatási adatok is arra mutatnak, hogy a törökök erőteljesen támogatják a törvény eltörlését.