Modern kínai fegyverekkel gyilkolhatnak a tálibok

2007.09.04. 16:21
Nagy-Britannia sürgeti Kínát, hogy vizsgálja ki milyen úton kerülnek modern kínai fegyverek az afganisztáni felkelőkhöz, akik aztán brit és amerikai katonákat támadnak meg. Korábban Pakisztánon keresztül fegyverezték fel a különböző milíciákat, most viszont sokan inkább Iránt sejtik a háttérben.

Nagy-Britannia szóvá tette a kínaiaknak, hogy a tálibok kínai fegyverekkel támadják a brit katonákat Afganisztánban, írja a BBC. Pekingben a kínai külügyminisztériumban tartott találkozón egy brit tisztviselő nemrég hangot adott a britek növekvő aggodalmának, amiért állítólag többször is kínai fegyverek kerültek elő, amikor afgán felkelők brit és amerikai csapatokat támadtak meg a dél-ázsiai országban.

A kínai külügyminisztérium válaszul szóvivője útján már júliusban kiadott közleményét idézte, miszerint a kínai fegyverexport "pontosan megfelel az érvényes kínai törvényeknek és a nemzetközi kötelezettségeknek". A pekingi hatóságok ennek ellenére megígérték, hogy vizsgálatot indítanak az ügyben.

Nincs sorozatszámuk

Az eset elsősorban onnan indult, hogy a tálibok a közelmúltban egyre többször dicsekedtek azzal, hogy nagy mennyiségű modern fegyverkészletet halmoztak fel. Azt azonban nem árulták el, hogy honnan származnak új fegyvereik. Afgán tisztviselők viszont megerősítették a BBC-nek azt a feltételezést, hogy a tálibok modern kínai fegyverekre tették rá a kezüket.

Ezek között állítólag vannak kínai gyártmányú föld-levegő rakéták, légvédelmi fegyverek, taposóaknák, rakéta meghajtású gránátok és különböző bombaalkatrészek is. "Tudomásunk van arról, hogy kínai HN-5 légvédelmi lövedékek vannak a tálibok birtokában, és aggódunk, hogy honnan szerezték őket, ezek közül néhányat ugyanis nemrégen készítettek kínai üzemekben" - nyilatkozta egy magas rangú afgán vezető a BBC-nek.

"A sorozatszámokat és bármilyen fontos információt a legtöbb esetben eltávolítottak a kínai fegyverekről, ezért szinte lehetetlen visszavezetni eredetüket, de mindenesetre megosztottuk aggodalmainkat a kínaiakkal és az amerikaiakkal is" - tette hozzá egy másik afgán vezető. Az afgán kormány egyébként barátnak tekinti Kínát, és a legtöbb esetben kevésbé tartja problémásnak, mint a másik fontos szomszéd országot, Indiát.

Irán lehet a hunyó

Afganisztán déli részét már évtizedekkel ezelőtt elárasztották a piacon található legolcsóbbak közé tartozó kínai gyártmányú fegyverek. Korábban a tálibok főleg a pakisztáni hírszerzésen, az ISI-n keresztül jutottak a fegyverekhez, de az is előfordult, hogy közvetlenül a fegyvercsempészektől vásároltak be.

Most azonban nem valószínű, hogy továbbra is az ISI ad légvédelmi vagy páncéltörő lövedékeket a felkelőknek, mivel 2001. szeptember 11-e óta az Egyesült Államok már többször sürgette Pervez Musharraf pakisztáni elnököt, hogy csapjon le az afgán határ mellett a különböző milíciákra. Éppen ezért a tálib felkelők a birtokukba jutott modern fegyvereket akár a pakisztáni hadsereg ellen is felhasználhatnák.

Pakisztán helyett sokan inkább Iránt sejtik a modern kínai fegyverek hátterében. Névtelenül nyilatkozó amerikai katonatisztek szerint az a forgatókönyv a legvalószínűbb, hogy Kína fegyvereket ad el Iránnak, amit aztán Irán továbbad az afganisztáni és iraki felkelőknek.

Korábban a síita Irán és a szunnita tálibok ősellenségek voltak: Irán még azzal is fenyegetőzött, hogy megszállja az akkor még a tálibok uralta Afganisztán nyugati részét, miután kilenc diplomatájuk meghalt a mazar-i-sharifi mészárlásban.

De változnak az idők, most az Egyesült Államok a közös ellenség, és magas rangú amerikai katonai parancsnokok Afganisztánban elismerték, hogy értesüléseik szerint egyre szorosabb szálak fűzik egymáshoz a két félt.