Elszabadult a pokol Kongóban
További Külföld cikkek
- A patriarchális elnyomás után jöhet a barátság forradalma és a női egyenjogúság Észak-Szíriában
- Több mint tizennyolcezer terrorakciót hajtottak végre Izrael ellen 2024-ben
- A burgenlandi bíróság szerint sincs rendben az ágfalvi határzár, az alkotmánybírósághoz kerül az ügy
- A Legfelsőbb Bírósághoz fordult a TikTok, még mindig harcolnak a betiltás ellen
- Tovább pusztít a tűz Hollywoodban, csodával határos módon azonban Tom Hanks otthonát kikerülték a lángok
A kormányerők és a felkelők közti heves harcok humanitárius katasztrófát okoztak a Kongói Demokratikus Köztársaságban, közölte a Nemzetközi Vöröskereszt pénteken. Diplomáciai úton próbálnak megoldást találna a válság megoldására, ami már azzal fenyeget, hogy átterjed Ruandára, írja a BBC.
Az ország keleti részén fekvő Gomában, a ruandai és az ugandai határ közelében tűzszünet van életben, de ahogy a felkelők nyomulnak előre, tízezrek kényszerülnek menekülni. Gen Laurent, a felkelők vezére azzal fenyegetett, hogy elfoglalják a várost, ha az ENSZ békefenntartói nem garantálják a tűzszünetet.
Gomából és környékéről olyan hírek érkeznek, hogy egyre nő a gyilkosságok és nemi erőszakok száma, a segélyszállítmányok pedig nem jutnak el a menekültekhez. A legnagyobb kórházat, számos lakást és üzletet teljesen kifosztottak.
A várost jelenleg a kormányerők az ENSZ csapatainak támogatásával védik. Elképzelhető, hogy az országban bevetett 17 ezres haderőt további ötezerrel bővítik. ENSZ-katonák egyébként Kongóban vannak jelen a legnagyobb létszámban a világon.
Hétfőn lemondott az ENSZ-katonák spanyol parancsnoka. Távozását személyes okokkal magyarázta, helyi tudósítók azonban arra gyanakszanak, hogy megelégelte az ENSZ bizonytalankodását, és határozottabban akart volna fellépni a lázadók ellen.
Az Oxfam és több nemzetközi segélyszervezet felfüggesztették működésüket a városban. Michael Khambatta, a Vöröskereszt munkatársa azt mondta a BBC-nek, a legfontosabb most, hogy a menekülteket el tudják látni élelemmel, gyógyszerekkel, fedelet és legalább minimális védelmet tudjanak biztosítani számukra.
Több napig tartó harcok után Nkunda szerdán jelentette be a tűzszünetet, a tuszik hadereje így 15 kilométerre Gomától vert tábort. Állítása szerint szabadon hagytak egy humanitárius folyosót, hogy a segélyszállítmányok eljuthassanak azokhoz a menekültekhez, akik beragadtak a tuszi csapatok és a város közé.
A beszámolók szerint ugyanakkor a fosztogatásokat a város közelében állomásozó lázadók követik el. A menekültek hétfőn rátámadtak az ENSZ gomai központjára, dühükben, mert a nemzetközi hadsereg képtelen volt megvédeni őket.
Ban Kimun ENSZ-főtitkár tárgyalódelegációt küldött Ruandába és Kongóba, miután a felek azzal vádolták egymást, hogy az összecsapások során többször megsértették az országhatárt.
Az Afrikai Unió pénteken ül össze a válság miatt, az EU pedig megpróbálja elérni, hogy Paul Kagame ruandai, illetve Joseph Kabila kongói elnök tárgyalóasztalnál próbáljanak megoldást találni. Az EU emellett küldene csapatokat is a térségbe, akik a humanitárius válság enyhítésén dolgoznának.
Az utóbbi két hónapban 200 ezer ember kényszerült elhagyni otthonát Kongó keleti részén. Sokan Gomában próbáltak menedéket találni, de tömegek az erdőkben bujdosnak, ahol a milicisták nem találják meg őket, így azonban a segélyszállítmányok sem jutnak el hozzájuk.
Nkunda azt mondta, a céljuk az volt, hogy megvédjék a tuszi közösséget a hutu felkelőktől, akiknek egy részét háborús bűnökkel vádolják az 1994-es népirtásban való részvételük miatt.