82 ujgurt tartóztattak le Kínában terrorveszélyre hivatkozva
További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter: Újranyitjuk Magyarország damaszkuszi nagykövetségét
- Zelenszkij: Lukasenka bocsánatot kért, Trumppal megszülethet a megállapodás
- Új vírusjárvány jöhet Kínából, még vakcina sincs ellene
- Reuters: bármelyik pillanatban lemondhat a kanadai miniszterelnök
- Meghalt The Vivienne, a világhírű drag queen
A kínai hatóságok 2008-ban eddig 82 feltételezett terroristát tartóztattak le az északnyugati Hszincsiang (Xinjiang) régióban, akik a gyanú szerint szabotálni akarták az augusztusi Olimpiát, jelentette az állami Hszinhua (Xinhua) hírügynökség az érintett régió rendőrfőnökére hivatkozva. Az elfogottak a tájékoztatás szerint öt különböző csoporthoz tartoztak és terveik között állítólag számos robbantás, valamint külföldi újságírók, turisták és sportolók elrablása is szerepelt. A rendőrök állítása szerint az év eleje óta egyébként 41 illegális vallási iskolát és úgynevezett dzsihád kiképző központot is bezártak az érintett tartományban, írja az AP.
A rendőrök egy nappal azután tették a bejelentést, hogy szerdán egy rajtaütésben agyonlőttek öt késsel felfegyverkezett muzulmánt Urumqiban, további tízet pedig letartóztattak, írja az AFP. Az Olimpia előtt kiemelt készültségbe állított rendőrök komolyabb bizonyítékokkal ugyanakkor nem támasztották alá, hogy a férfiak terrorcselekményeket terveztek volna.
A helyiek szerint nincs terrorveszély
A Németországban működő Ujgur Világkongresszus - egy száműzött csoport, ami a független Kelet-Türkisztán létrehozásáért küzd Hszincsiangban - szerint ugyanakkor az öt férfi a rendőrök állításával szemben egyáltalán nem volt szélsőséges elem, és csupán a politikai szabadságjogok és az emberi jogok elismeréséért küzdött. Szerintük a kínai kormány csak a nemzetközi megrovást akarta elkerülni, amikor radikálisoknak állította be őket.
Hszincsiangban több mint nyolcmillió ujgur lakik, akik közül sokan már évtizedek óta rendszeresen felszólalnak a kínai uralom ellen. A törökül beszélő népesség többször is tagadta, hogy terrorveszély állna fenn a régióban, ehelyett azzal vádolják a kínai kormányt, hogy sok esetben túloz vagy egész egyszerűen csak kitalál fenyegetéseket, hogy ezzel igazolja az eltérő vélemények eltiprását az augusztusi játékok előtt.
Szigorú biztonsági intézkedések
Liu Csiancsao külügyminisztériumi szóvivő szerint viszont biztosan komoly veszélyt jelent a hszincsiangi terrorizmus. "Szeretném leszögezni, hogy terrorista aktivitás van Hszincsiangban, és amikor a terrorelhárításról van szó, a kínai kormány nagyon szigorúan lép fel" - nyilatkozta csütörtökön. Hozzátette, hogy számos esetben bebizonyosodott, hogy terrorista csoportok működnek a régióban.
A hatóságok még áprilisban közölték, hogy a térségben lecsaptak egy csoportra, amelyik külföldi újságírókat, turistákat és sportolókat akart elrabolni az Olimpia alatt. Egy másik esetben pedig Urumqi rendőrsége számolt fel egy szervezetet januárban, amelynek vezetői Pekingben és Sanghajban akartak bevetni mérgező anyagokat és robbanószereket.
Az olimpiai játékok kezdete előtt néhány héttel egyébként a kínai tisztviselők országszerte nagyon szigorú biztonsági intézkedéseket léptettek életbe, Peking körül például több száz ellenőrzőpontot állítanak fel a jövő héttől. "Mostantól minden rendőrnek készenlétben kell lennie, és biztosítania kell, hogy semmilyen komolyabb vagy jelentéktelenebb incidens sem történik" - mondta az egyik nyilatkozó rendőrfõnök.