Etnikai háborútól rettegnek Kenyában

2008.01.02. 08:41
Egyre inkább etnikai jelleget öltenek a választások után kirobbant zavargások Kenyában. A két rivális politikai tábor máris szervezett népirtással vádolja egymást, a tudósítók és a civil szervezetek szerint is etnikai tisztogatások zajlanak. Eddig legalább háromszázan vesztették életüket.

Etnikai tisztogatással vádolta meg egymást a kenyai választások győztese, Mwai Kibaki és az eredményt kétségbe vonó ellenzék vezére, Eaila Odinga. A december 27-i választásokat követően kirobbant erőszak a legfrissebb adatok szerint már háromszáz emberéletet követelt. A legsúlyosabb incidensben harmincan vesztették életüket, amikor rájuk gyújtották a templomot, ahol menedéket kerestek.

Kibaki szerint Odinga hívei, "szervezett, kiszámított etnikai tisztogatásba kezdtek". A vádra válaszolva Odinga a kormányt gyanúsította, hogy "közvetlen felelősségük van a népirtásban", írja a BBC.

A templomi incidens során meggyilkolt harminc ember a kikuyu törzshöz tartozott, akárcsak az újraválasztott államfő, Kibaki. A hírügynökségi jelentések szerint egyértelmű, hogy sokakat etnikai hovatartozásuk miatt mészároltak le az elmúlt napokban.

A helyi Vöröskereszt jelentése szerint egyes körzetekben "csak a megfelelő etnikumu" emberek mozoghatnak szabadon az útblokádok között. A tudósítók jelentései szerint, bár a választás főként gazdasági és politikai kérdésekről szólt, a zavargások egyre inkább etnikai jelleget öltenek.

A válság megoldására szerdán Kenyába utazik az Afrikai Unió elnöke, John Kufour. Ott találkozik a vasárnap már be is iktatott Kibakival, aki pedig az ország pártjaihoz intézett felhívást a válság mihamarabbi rendezése érdekében.

Erre sok remény nincs, hiszen az ellenzék szerint Kibaki a választási bizottságokra gyakorolt nyomást a számára kedvező eredmény éredkében. Így nyilatkozott a választási bizottság elnöke is, aki szerint Kibaki pártja mellett Odinga koalíciójának egyik szakadár tagja követelte az eredmények mihamarabbi kihirdetését. A választás az EU megfigyelői szerint nem felelt meg a szabad és demokratikus követelményeknek.