Nem kapott amerikai vízumot egy cseh kommunista

2007.04.13. 15:57
Kisebbfajta diplomáciai botrány van kialakulóban Csehország és az Egyesült Államok között. A hétvégén cseh parlamenti képviselők utaznak a Marshall-szigetekre, hogy meglátogassák azt a radarállomást, amelyiket Prágától mintegy 60 kilométerre délnyugatra telepítenének át. Alexander Cerny kommunista képviselő, a külügyi bizottság alelnöke, kénytelen hazájában maradni, mivel elutasították vízumkérelmét.

Nem kapott beutazási vízumot az Egyesült Államokba egy csehországi kommunista képviselő, aki hivatalos cseh parlamenti küldöttség tagjaként a Marshall-szigeteken megtekintett volna egy amerikai radarállomást.

A prágai amerikai nagykövetség pénteken az elutasítást a vízum kiállításához szükséges időhiánnyal indokolta, míg a kommunisták diszkriminációnak minősítették az ügyet. Bár a McCarthy szenátor nevével fémjelzett, hidegháborús, kommunistaellenes korszak visszatérésétől talán nem kell tartani, az eset körülményei mindenestre érdekesek.

Politikai döntés?

A cseh parlamenti küldöttség szombaton indul a Marshall-szigetekre. Alexander Cerny kommunista képviselő, a külügyi bizottság alelnöke csak a múlt héten került be a delegációba, miután a zöldek képviselője feleslegesnek ítélte ezt az utat. A képviselők a szigeteken megtekintik azt a radarállomást, amelyet az elképzelések szerint az Egyesült Államok felszámol, majd később Csehországban Prágától mintegy 60 kilométerre délnyugatra felállít. A radarállomás az amerikai rakétavédelmi rendszer része lenne.

"Levelet írtam az amerikai nagykövetnek, amelyben kifejtettem: azt a magyarázatot, hogy egy alkotmányos szereplőnek időhiány miatt nem tudnak vízumot kiállítani, nem tudom komolyan venni és diszkriminációnak tartom" - jelentette ki Prágában Vojtech Filip, Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának elnöke, a képviselőház alelnöke.

"Nem megszokott, hogy egy parlamenti képviselő ne kapjon vízumot. Nem tudom, miről van szó" - reagált az esetre Premysl Sobotka, a szenátus polgári demokrata elnöke.

"Biztos vagyok benne, hogy politikai döntésről van szó. A küldöttség katonai objektumokat keres fel Amerikában, s valószínűleg ez az oka az elutasításnak" - mondta újságíróknak Zuzka Rujbrová, a képviselőház petíciós bizottságának kommunista elnöke.

A kommunisták ellenzik az amerikai radart

Az Egyesült Államok januárban fordult hivatalos kéréssel Prágához, hogy kezdjenek tárgyalásokat egy amerikai radarállomás csehországi létrehozásáról. A cseh kormány március végén igent mondott a kérésre, s a tárgyalások első fordulójára a cseh külügyminisztérium szerint május 10-én és 11-én kerül sor.

Az ellenzéki szocialisták és a kommunisták ellenzik az amerikai radarállomás létrehozását Csehországban. A legutóbbi felmérések szerint a cseh lakosság mintegy 70 százaléka szintén elutasítja a terveket.