Vége a kongói mészárlásnak

2008.01.23. 17:31
Az utóbbi tíz évben többen (mintegy 5,4 millióan) haltak meg a kongói polgárháborúban, mint bármelyik más konfliktusban a II. világháború óta. Most békét kötött a milícia-vezérekkel a kormány, s véget érhet a mészárlás. A megállapodást összeses 20 fegyveres szervezet jegyezte ellen. Az egyik főbűnös vagy a hadsereg nagy embere lesz, vagy száműzik.

Történelminek nevezett békemegállapodást írtak alá a Kongói Demokratikus Köztársaságban harcoló kormányerők és milíciák. Hosszú tárgyalások után egyezett meg a kormány, a legnagyobb milícia, a Mai Mai és Laurent Nkunda hadúr arról, hogy felfüggesztik a világ történelmének egyik legvéresebb belháborúját az egykori Zairéban.

Az ország keleti részén fekvő Goma városában tető alá hozott megállapodás egyebek mellett azonnali tűzszünetet ígér, visszavonja a fegyveres erőket, lehetővé teszi az elüldözött falusiak hazatérését, és amnesztiát ad a lázadó erők katonáinak.

Az egyezményt a kinshasai kormányon kívül összesen 20 fegyveres szervezet írta alá. Egyelőre nem tudni, hogy mi lesz a számtalan jogsértéssel vádolt Laurent Nkunda tábornokkal, aki személyesen nem vett részt a megbeszéléseken. Egyes hírek szerint a hadseregben kap posztot, esetleg száműzik az országból.

A béketárgyalásokat az Európai Unió, az Afrikai Unió és az Egyesült Államok vezényelte le: a szervezők remélik, hogy ezzel sikerül végre megállítani a vérontást a Kongói Demokratikus Köztársaságban, ahol az utóbbi időkben már havonta 45 ezren haltak meg. A Nemzetközi Vöröskereszt adatai szerint néhai Mobutu Sese Seko Kuku diktátor bukása után, azaz 1997 óta legalább 5,4 millióan haltak meg az afrikai országban. A szervezet szerint az elmúlt tíz évben többen haltak meg az afrikai országban, mint bármelyik más konfliktusban a II. Világháború vége óta.