További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
A korallnak befellegzett? |
Miért is? Egyértelműen az emberi tevékenység törli ki a faunatérképről az élőlényt. A globális felmelegedés nyomán kialakuló időjárási jelenségek egy része - a déli féltekén az egyre gyakrabban jelentkező El Nino - megemelik a vízhőmérsékletet, amit a picinyke polipokból zátonnyá nőtt korall nem bír elviselni. A túlzott halászat, a turizmus és a víz szennyezése szintén árt az élőlénynek.
Súlyos csapás az ökoszisztémára
A probléma főként azért súlyos, mert a korall fontos szerepet tölt be a táplálékláncban. Így kihalása az egész ökoszisztémára súlyos csapást mérne. Ezt nyilván az ember is bánja, hisz rengeteg halfajta a korallból, illetve a rajta megtelepedett növényekből él, kihalásuk pedig érzékenyen érintené a helyi halászatot. Az ICRI becslése szerint a fejlődő országok halászatának csaknem negyede függ a koralltól.
A korall kihalása ártana a tengeri turizmusnak
Mindemellett a korallt trehányságból irtó országok saját fejlődésük ellen cselekszenek, hisz az élőlény fontos szerepet tölt be a partmenti vizekben, és így potenciálisan fellendíti a turizmust. A Vörös-tenger Egyiptom és Izrael menti vizei a világ leglátogatottabb merülőhelyei , ugyanis a korall rendkívül színes, változatos és főként látványos vízi világot teremt. Az ICRI szerint egyedül a Florida menti korallzátonyoknak 1,6 milliárd dollár az évi haszna; egyes karib-tengeri országok turizmusra épülő gazdaságának pedig akár felét is a kis polipok ,,hajtják meg".
Csak a piacbarát a környezetbarát
A korallzátonyok megmentésére irányuló egyszerűbb kezdeményezések általában azért fulladnak kudarcba, mert kevéssé vannak tekintettel a helyi közösségek igényeire. A korall borította területek szimplán védetté nyilvánítása - ami a halászat betiltását is jelentheti - elveheti a helyiek kedvét a változtatástól, pláne, hogy a kisebb halászhajóknak a halban szegényebb vizeken esélyük sincs az ipari módszerekkel halászó nagy hajókkal szemben.
|
A projekt a Nemzetközi Korall Akcióhálózat (ICRAN) névre hallgat. Négy térségben alakítanak ki ilyen területeket: a Karib-tengeren, az Indiai-óceán kelet-afrikai részén, Kelet-Ázsiában és a Csendes-óceánon. A finanszírozó az ENSZ, a négyéves időtartamra 45 millió dollár a becsült költség. Az elképzelés szerint ez alatt az idő alatt ezek a védett területek modellül szolgálhatnak a világ más részein fekvő korallban gazdag területeknek.