Koszovó most ráérezhet a parlamentarizmus ízére
További Külföld cikkek
- A lengyel elnök szeretné, hogy Netanjahut ne tartóztassák le az auschwitzi megemlékezésen
- Joe Biden elárulta, hogy mi lett volna, ha nem lép vissza Donald Trumppal szemben
- Egy krokodil feje volt a poggyászában, letartóztatták a férfit
- Elon Musk megváltoztatja a németországi erőviszonyokat?
- Orbán Viktor Indiából küldött üzenetet
Általános, azaz együttes országgyűlési és önkormányzati választásokat tartanak holnap Koszovóban. A parlament körül igen nagy lesz a tülekedés, a 120 képviselői székért mintegy 25 politikai formáció száll ringbe. A legélesebb verseny valószínűleg a nemzeti kisebbségekért lobbizó 14 szervezet között alakul majd ki. Bár valószínűleg egyik etnikai színezetű csapat sem ugorja meg az öt százalékos bekerülési küszöböt, a szerbek képviselői nyugodtan hátradőlhetnek, nekik ugyanis automatikusan 10 hely dukál, míg a többi etnikumot összesen illeti meg ugyanennyi mandátum.
Egyébként a 120-130 ezer szerb érdekeit szolgáló társaságok nem bízták pusztán az etnikai kvótára bejutásukat, országos listákat is állítottak, hiába buzdította őket a választások bojkottjára Belgrád és a szerb ortodox egyház. Ám végül a politikai-vallási nyomás bizonyult erősebbnek, a szerbek visszahívták majd egy tucatnyi képviselőjelöltjük zömét, s jelen állás szerint északon, ahol egy többen él e kisebbség, mindenki negligálja majd a voksolást.
A kisebbségeknek járó húsz helyen kívül fennmaradó 100 posztért 11 albán szervezet vetélkedik majd, a politikai jósok szerint azonban legfeljebb hat ültetheti be embereit a képviselőházba. Az albán voksok nagy részén (mintegy 60 százalékán) azonban vélhetően csak két erő osztozik. Az egyik a Koszovói Demokratikus Szövetség (LDK) nevű jelenlegi kormánypárt (ennek emblematikus alakja Ibrahim Rugova, Koszovó elnöke, az önállóságért vívott békés harc apostola), a másik pedig a Koszovói Demokratikus Párt (PDK), amelyet a néhai jugoszláv hadsereg tábornokából harctéri gerillaparancsnokká, az UCK egyik vezetőjévé avanzsáló Hasim Thaqi vezet. Az elemzések szerint e két párt nagyjából ugyanannyi szavazattal számolhat.
A választási képletet az erőegyensúlyon kívül tovább bonyolítja hogy a koszovóiakat egy, az ENSZ-közigazgatás által megalkotott, szinte felfoghatatlanul bonyolult választási rendszer is sújtja. Például a szabályozás azt is lehetővé teszi, hogy egy pártlistán akár 110 jelölt is tobzódjon. Ez még nem lenne akkora baj, de a jelölteket nem nevesítik, csak számot kapnak. A listán 10 embert mindenképpen ki kell választaniuk a voksolóknak, ám azt, hogy a kódszámok kit is rejtenek, egy körülbelül 2750 nevet felsoroló vaskos kötetből kell ki választani az egyetemi tanárnak és az öreg albán parasztnak egyaránt. így a becslések szerint minden ember vagy 10 percet tölt a szavazó fülke magányában.
Nem véletlen, hogy a választások előzetes eredményét legkorábban hétfőre, vagy keddre, a véglegeset pedig november végére ígérik.