Két Kreml-párt esélyes az orosz alsóházi választáson

2007.03.13. 00:03
Megfigyelők szerint a választási lehetőség illúzióját keltheti majd a polgárokban az év végén esedékes alsóházi választás, de csak a Kreml által kreált két klienspártnak van kimutatható esélye.

Az oroszországi regionális parlamenti választások arra mutatnak, hogy a Kreml által kreált két, rivális klienspárt együttesen közel hatvan százalékot szerezhet az év végén esedékes alsóházi választáson, ezzel nemcsak a politikai élet ellenőrzésének szilárdítására adva módot az orosz vezetőségnek, hanem a választási lehetőség illúziójának keltésére is a polgárokban - vélték moszkvai megfigyelők hétfőn.

A Kreml két lába

Mivel a decemberi dumaválasztáson már kizárólag pártlisták között dől majd el a mandátumok sorsa, majdani szereplésükre leginkább a vasárnap 14 oroszországi régióban lezajlott helyi parlamenti választáson szerzett listás átlagvoksarányuk adhat támpontot. Ebben a mérlegben az Egységes Oroszország, amely Vlagyimir Putyin hét éve tartó elnöksége alatt uralja a politikai életet, 46 százalékot szerzett, nyolc százalékkal javítva a 2003. végi előző dumaválasztáson nyújtott listás teljesítményét - jegyezte meg Alekszandr Vesnyakov, a központi választási bizottság elnöke. A Kreml múlt októberben létrehozott egy másik klienspártot is, a szociális retorikával operáló Igazságos Oroszországot, amely vasárnap a listás szavazatok közel 12 százalékát nyerte el a 14 régió átlagában.

Sőt, a listás versenyben az Igazságos Oroszország a Sztavropoli területen felülmúlta az Egységest (amely azért az egyéni mandátumok hozzáadásával többséghez juthat). Szentpéterváron, ahol már áttértek a tisztán listás rendszerre, az Igazságos Oroszország húsz százalékkal végzett a második helyen. Szergej Mironov pártelnök, s egyben felsőházi elnök elégedettnek látszott ezzel az eredménnyel, "a XXI. századi szocialista Oroszország arculatát" tulajdonítva pártjának.

Bár az Igazságos Oroszország az Egységes Oroszország riválisaként tünteti fel magát, a két Kreml-párt együtt a mandátumok 58 százalékával rendelkezhet a következő dumában. Független kommentátorok színjátékot emlegettek, és a Kreml "két lábáról" beszéltek, az Egységes Oroszország "dublőrének" vagy "az orosz nomenklatúra második pártjának" nevezve az Egységes Oroszországot. Ezzel a Kreml a politikai élet feletti ellenőrzését szilárdítja, és két klienspártja versenyeztetésével egyben választási lehetőség illúzióját igyekszik kelteni a polgárokban, hogy elkerülje a választások érdektelenségbe fulladását.

Olajos gyümölcs

Vesnyakov 39 százalékos részvételről adott számot, ami nem mondható magasnak. De az érvényességhez szükséges részvételi küszöböt törölték, így elegendő, ha a konformisták elmennek szavazni, a többiek akár otthon is maradhatnak. Számos elemző szerint a Kreml részben azért hívta életre az Igazságos Oroszországot, hogy a (megreformálódni képtelen) kommunistáktól hódítson el baloldali szavazatokat. Ez azonban egyelőre nem jött be: a kommunista párt ugyanis közel 16 százalékra növelte listás voksarányát (az előző dumaválasztási 12 százalékról). Ebben közrejátszhatott néhány szociális baklövés és az olajkonjunktúra gyümölcseinek egyenlőtlen elosztása.

Az ultranacionalista liberális demokraták (LDPR) vasárnap nagyjából megismételték tíz százalék körüli listás teljesítményüket (10,5 helyett 9,2 százalékot érve el). A regionális átlagarányok alapján a dumából kiesett két, megtépázott liberális párt közül a Jobboldali Erők Szövetségének lehet némi esélye a visszatérésre: 6,86 százalékával ugyanis megközelíti az ötről hét százalékra emelt bekerülési küszöböt.

Dmitrij Oreskin független politológus úgy vélte, hogy a dumaválasztáson az erőviszonyok nem változnak számottevően, bár az Egységes Oroszország elveszíthet mintegy öt százaléknyi voksot, míg az Igazságos Oroszország ennyivel gyarapodhat.