Világok harca az amerikai elnökválasztáson
További Külföld cikkek
- Az amerikaiak többsége már nem bízik a hagyományos hírforrásokban
- Elon Musk megépíti a saját csillagbázisát, amelynek már most 500 lakosa van
- Kínai repülőgépek és hajók megközelítették Tajvant
- Meghalt Manmohan Szingh volt indiai kormányfő
- Olyan ambiciózus projektet indított el Kína, hogy abból még durva konfliktusa lehet Indiával
Kilógnak az elitből
John Kerry |
Kerry saját bevallása szerint csak pár évvel ezelőtt, a Boston Globe riportereitől értesült származásáról. Anyai ágon viszont még Bushsal is rokonságban áll, egy amerikai geneológus kutatásai szerint a két jelölt tizenhatodrendű unokatestvér.
Katolikusnak lenni sem könnyű
A két elnökjelölt tinédzserkora és egyetemi élete is hasonlóan alakult. Kerry és Bush is Új-Anglia elit gimnáziumaiban készült az egyetemre. Kerry ráadásul egy New Hampshire-i episzkopális iskolába járt, ahol buzgó katolicizmusa miatt alaposan ki is lógott a társaságból. De nem csak vallása különböztette meg diáktársaitól. Bár a St. Paul's gimnáziumban nem volt divat kimutatni a nagyratörő célokat, a demokraták elnökjelöltje sosem titkolta vágyait.
Már ekkor Kennedy lázában égett - evvel is elütött iskolatársaitól, akik szüleik republikánus meggyőződését visszhangozva egyszerű ír parasztnak tartották a fiatal elnököt. Húzták is Kerryt az elnökével megegyező monogramja, a JFK miatt. Kerry ehhez képest mindenben utánozta Kennedyt, legyen szó hajviseletről vagy akcentusról. Tinédzserkora meghatározó élménye, hogy 1962-ben együtt vitorlázhatott hősével.
Koponyák összecsapása
|
A St. Paul's után Kerry a Yale-re járt, ahol hamar diákválasztmányi elnök lett, kitűnt politizáló hajlamával. Nem csoda, hogy az egyetem titkos elitszervezete, a Skull and Bones (Koponyák) be is választotta tagjai közé - akárcsak később Busht, akinek már apja és nagyapja is koponya volt.
Bush nem csak a koponyatagságban futott párhuzamosan Kerryvel. Az ifjú texasi ugyan nem vallása, hanem hiányos műveltsége miatt lógott ki elitgimnáziumából - ráadásul egy év késéssel kezdte az előkészítőt. A massachusettsi Phillips Academy azonban jóval liberálisabb intézmény volt, mint a St. Pauls. Bush, bár a tanulásban nem tűnt ki, hamar megvillantotta az azóta is sokat dicsért szociális készségeit - jó kommunikációs képességét, amivel a legkellemetlenebb újságírókat is leszereli, a legkeményfejűbb pénzembereket is megpumpolja.
Hülye, de vicces
Míg Kerry visszahúzódó és magányos volt gimnáziumi évei alatt, Bush, a nagy becenévosztó a társaság középpontja lett. Hiába volt osztályutolsó, az iskola talán legnépszerűbb diákjaként távozott. A Yale-re, ahol állítása szerint nem is találkozott Kerryvel.
Merőben eltérő szokásaik miatt ez könnyen elképzelhető. Míg Kerry szorgalmasan járta a szemináriumokat, Bush inkább a laza diákéletet választotta. Az egyetemi bulik híres nagyivója még abban sem volt biztos, hogy követi-e apját és nagyapját a Koponyák elitklubjába - a szervezet előtt egy másik titkos társaság, a Gin and Tonic tagságára pályázott.
Víkendharcos vs vietnami hős
A két elnökjelölt között elenyészőnek tűnik a három év korkülönbség - az elnökválasztás egyik fő témájának számító vietnami háború szempontjából azonban pont ez tűnik meghatározónak. Kerry 1966-ban végzett a Yale-en, amikor még az egyre gyakrabban felmerülő kétségek ellenére is mindenki hitt az egyetem patetikus jelszavában: Istenért, a hazáért és a Yale-ért. Kerryt ráadásul tovább hajtotta Kennedy-majmolása is - az addigra már meggyilkolt, így valódi nemzeti hőssé vált elnökhöz hasonlóan maga is gyorshajókapitány akart lenni.
Célját el is érte, és katonatársai szerint kiváló parancsnok volt. Igaz, néhányaknak feltűnt Kerry kitüntetéséhsége - három sebesülésért járó Bíborszívet is kapott kisebb repeszsérülésekért, amiket talán más visszautasított volna -, mégis mindenki a beosztottjaival komolyan törődő, bátor, de nem vakmerő katonának ismerte meg.
Mire Bush végzett, a Yale alaposan megváltozott - az addig főleg az új-angliai fehér angolszász protestáns (WASP) elit intézményének számító egyetemre egyre több fekete, katolikus és zsidó járt, a nyakkendőt és az öltönyt hosszú haj és farmer, a sört marihuána váltotta fel. Bush már csak konzervatív texasi neveltetéséből adódóan is kerülte a hippiket, a katonaságot azonban szívesen kihagyta volna. Megjegyzendő, hogy ekkorra már kongresszusi képviselő édesapja is kételyeket fogalmazott meg a vietnami háborúval kapcsolatban.
Így a dzsungelharc helyett - egyes amerikai publicisták szarkasztikus megfogalmazásában - inkább Texast védte Oklahomától a Nemzeti Gárda kötelékében. A gárdához nem volt könnyű bekerülni, apja révén azonban Bush többeket megelőzve mégis bejuthatott. Alakulatánál szolgált két szenátor fia és a Dallas Cowboys hét focistája is.
Sötét évek
George W. Bush |
Bush 1972 őszén áthelyezését kérte az alabamai Nemzeti Gárdához, az itt teljesített szolgálatát egyelőre egy darab fogászati vizsgálat leleteivel tudta csak igazolni.
Ami Bush múltjában a Nemzeti Gárda, az Kerrynél a háborúellenesség. Vietnamból hazatérve Kerry hamar csatlakozott a háborúból kiábrándult veteránok csoportjához, és több megmozduláson is részt vett. Amíg a demokraták a hétvégi harcos Busht cikizik, a republikánusok a hazafiatlan hippi Kerryt támadhatják.
Mélyről jöttek
Kerry egyetemi és veteránmúltja már ekkor előrevetítette a politikai pálya lehetőségét. Erre a már a gimnáziumi évek alatt megmutatkozó becsvágya és küzdeni tudása is alkalmassá tette. Utólag nem is tűnik meglepőnek, hogy 1984-ben szinte ismeretlenként, a semmiből érkezve megverte Massachusetts ismétlésre készülő, az akkoriban hihetetlenül népszerű Ronald Reagan támogatását is élvező republikánus szenátorát. Azóta mindenki nagy küzdőként tartja számon, ezt már a demokrata előválasztások alatt is bizonyította, amikor hatalmas hátrányból fordítva megnyerte az iowai pártválasztmányi szavazást, majd három kivételével besöpörte az eddig megrendezett harminc előválasztást.
Bush a katonai szolgálat letöltése után is inkább a könnyű utat választotta. A családi olajcégnél vállalt munkát, megvásárolta a Texas Rangers baseballcsapatát, és keményen ivott. Majd egyik napról a másikra leszokott az alkoholról, megtért, és azóta is a Bibliával a kezében hozza meg döntéseit. A Bush család addigi feketebáránya 1994-ben megnyeri a texasi kormányzóválasztást, hat évre rá kis különbséggel és némi bírósági ügyeskedéssel az amerikai elnökválasztást is.
[A cikkben szereplő életrajzi adatok a Newsweek, a New York Times, a Washington Post, valamint a két jelölt hivatalos oldalairól származnak.]
|