A rossz időjárás miatt elhalasztották a Kurszk atom-tengeralattjáró október elejére tervezett kiemelésének döntő szakaszát - ismertette hétfőn Igor Digalo, az orosz haditengerészet parancsnokságának szóvivője. A Barents-tengeren jelenleg erős vihar tombol, a széllökések elérik a hatvan kilométeres óránkénti sebességet. A meteorológiai előrejelzések szerint az elkövetkező napokban csak a vihar átmeneti, rövid ideig tartó csillapodására lehet számítani.
A roncsot a vihar miatt nem tudják rögzíteni
Egy tavalyelőtti kép a Kurszkról |
A Kurszk 2000. augusztus 12-én süllyedt el, 118 emberrel fedélzetén. Az orosz hatóságok eleinte azt feltételezték, hogy a tengeralattjáró egy másik nyugati tengeralattjáróval ütközött, ám sokkal valószínűbb, hogy fedélzeti robbanás okozta a katasztrófát. A száztizennyolc holttestből eddig tizenkettőt hoztak a felszínre.
Tizennyolc torpedó és húsz rakéta a hajóorrban
A kiemelési munkálatokat végző holland szakemberek több részre fűrészelték a roncsot. A tervek szerint a hajó darabjait a Giant-4 uszályhajó segítségével a murmanszki dokkba vontatják. A Kurszk orrát, ahol tizennyolc torpedó és több mint húsz irányított rakéta található, a helyszínen hagyják, azt orosz szakemberek emelik ki jövő júniusban.
A dokkban a Kurszk szétszerelését végzik el, a legfontosabb és legnagyobb körültekintést igénylő feladat a nukleáris üzemanyag kiemelése lesz. A szakemberek nem számítanak rendkívüli eseményre sem a vontatás, sem a szétszerelés folyamán, a hatóságok azonban megtették a szükséges biztonsági intézkedéseket. Mindenestre azért terv készült arra az esetre is, ha egy váratlan nukleáris baleset miatt evakuálni kellene Murmanszk körzetét.