Káoszt okozott Libanonban a Hezbollah
További Külföld cikkek
- Megijedt a román elit, a kínai TikTokot vádolják a vasárnapi vereség miatt
- Ön felszállna egy sofőr nélküli városi buszra?
- Évek óta nem látott hadműveletet indítottak lázadók Szíriában
- Zelenszkij tanácsadója: Orbán Viktor nem oroszbarát, hanem maximálisan pragmatikus
- Legalább 27 halálos áldozatot követelt a pusztító időjárás Indonéziában
Az ellenzék és a kormány támogatói közötti összecsapásokban a keddi nap folyamán hárman meghaltak és több mint százan megsebesültek Bejrútban és Libanon más városaiban a rendőrség közlése szerint. Országszerte több mint százan sebesültek meg különböző összecsapásokban, egy részük lőfegyvertől. Ellenzéki források szerint a hatóságok több helyszínen számos aktivistájukat őrizetbe vették.
A rendőrség közölte: fegyveres összecsapásokban harmincöten sebesültek meg, többen közülük súlyosan. Országszerte kedden több mint százan sebesültek meg különböző összecsapásokban.
Libanon megbénításával próbálja távozásra bírni a kormányt a szélsőséges síita mozgalom, a Hezbollah, jelentette a BBC. Az Irán és Szíria támogatását is élvező Hezbollah több ezer híve égő gumikból emelt barikádokat Bejrútban, ezzel blokád alá vonták a város nemzetközi repterét.
A Hezbollah hivatalosan sztrájknak nevezi a megmozdulásokat, a kormányzó szírellenes koalíció szerint azonban a történtek inkább erőszakos hatalomátvételi kísérletre utalnak. "Semmi sem áll távolabb a demokráciától a most történteknél. A Hezbollah terrorakciókat hajt végre az ország megbénítása érdekében" - nyilatkozta az al-Dzsazíra arab hírtelevíziónak Szamir Geagea, a szírellenes keresztények vezetője.
A szírpárti keresztények vezére, Szulejmán Franjieh pont ellentétesen értékelte a helyzetet a Hezbollah televíziójának nyilatkozva. "Kampányunk napról napra fog kibontakozni, amíg meg nem hallgatnak minket" - idézte nyilatkozatát a BBC.
A Hezbollah a tavalyi libanoni-izraeli háború óta – amit annak ellenére sikerként könyvel el, hogy teljesen szükségtelenül provokálta ki az ország szétbombázását – folyamatos zsarolással próbálja lemondásra kényszeríteni a kormányt, melynek eredetileg tagja volt. Először extra miniszteri helyeket követeltek maguknak, majd saját minisztereik visszahívásával és a velük szemben ellenséges pártok minisztereinek ellehetetlenítésével, adott esetben meggyilkolásával igyekeztek megbénítani a kormány munkáját.
A Hezbollah ráadásul a lehető legkényesebb időpontban kezdett polgárháborús helyzetet idéző tiltakozásokba. Csütörtökön kezdődik ugyanis Párizsban a libanoni újjáépítést támogató donorországok konferenciája, márpedig a zavargások nem kedveznek az újjáépítésnek. Igaz, a Hezbollahnak nem is lehet célja, hogy a demokratikusan hatalomra került, szírellenes koalíció pénzhez jusson.