További Külföld cikkek
- Nem tetszik az oroszoknak, hogy Donald Trump rátenné a kezét Grönlandra
- Trump csapata olyan javaslattal állhat elő, ami alapjaiban változtathatja meg a háborús helyzetet
- Elon Musk fokozza a botrányt, lezajlott a beszélgetése az AfD pártvezetőjével
- Börtönt megjárt embercsempész a körözött moldáv ámokfutó
- Többen életüket vesztették egy hindu templomnál kitört tömegverekedésben Indiában
Száz körülire emelkedett a választások után kirobbant erőszak halálos áldozatainak száma hétfőn Kenyában, ahol folytatódtak a vasárnap kitört zavargások. Az ellenzék hátországának számító nyugati országrésztől a fővárosi szegénynegyedeken át a keleti, a turisták körében népszerű indiai-óceáni partvidékig számos helyen zajlottak hétfőn összecsapások ellenzékiek ezrei és a rendfenntartó erők között. A különböző beszámolók 70 és 124 közé tették a csütörtöki választások óta tartó erőszak áldozatainak számát; a rendőrségi tájékoztatás 94 halottról szólt.
A Kenyába indulni szándékozókat arra figyelmezteti a magyar Külügyminisztérium, hogy alaposan fontolják meg az utazást. Magyar állampolgárok "csak saját felelősségükre induljanak el. Lehetséges, hogy a biztonsági helyzet az elkövetkező napokban jelentősen romlik, s teljesen kiszámíthatatlanná válik" - áll Szelestey Lajos, a Külügyminisztérium szóvivőjének közleményében. Magyar állampolgárok vészhelyzetben a 00 254 733 762 943 telefonszámon napi 24 órán át hívhatják Magyar Köztársaság nairobi nagykövetségének konzuli ügyeltét, illetve a Külügyminisztérium ügyeletét a 458 10 00 számon.
Szoros verseny
A kenyai választási bizottság vasárnap bejelentette, hogy a december 27-i elnökválasztás győztese Mwai Kibaki hivatalban lévő elnök, aki szoros versenyben győzte le az ellenzék jelöltjét, Raila Odingát. Az utóbbi felszólította híveit, hogy ne fogadják el a hivatalos eredményt, majd heves zavargások törtek ki az ország városaiban."A jelenlegi patthelyzetet kizárólag a szavazatok újraszámlálásával lehetne megoldani, amelyet a média és a választási megfigyelők jelenlétében kellene végrehajtani" - mondta az ellenzéki Narancs Demokratikus Mozgalom (ODM) jelöltje. Az Inforádió beszámolója szerint az eredmény kihirdetése után több ezer tüntető özönlött az utcákra Nairobi legnagyobb nyomornegyedében is; a tömeg randalírozni és gyújtogatni kezdett.
A szavazatszámlálás szombat esti állása szerint még csak mindössze 38 ezer szavazatnyi különbség volt Odinga és Mwai Kibaki hivatalban lévő kenyai elnök eredménye között, ezért Odinga már akkor felkérte a kenyai választási bizottságot, hogy az eredményeket értékeljék újra. A késlekedés miatt az ellenzéki vezető erőszakra ösztönözte az embereket, ennek lehetnek következményei a mostani gyilkosságok is.
"Kibaki elnöknek úriember módjára kellene viselkedni, és el kellene ismerni vereségét" - mondta Odinga. "Ha Kibakit kiáltják ki győztesnek, az hatalmas igazságtalanság lenne, és súlyos következményekkel járna" - fenyegetőzött előre az ellenzéki politikus. Az ODM szombaton az elnökválasztás győztesének nyilvánította Odingát, és csalással vádolta a hivatalban lévő elnök táborát.
Megszámolják
A Kibaki mögött álló Nemzeti Egységpárt (PNU) saját jelöltjének győzelmét hangoztatta, és hajlandónak mutatkozott a szavazatok újraszámlálására, hogy "bebizonyítsa a vádak tarthatatlanságát".
A kenyai választási bizottság várhatóan vasárnap folyamán hozta nyilvánosságra a csütörtöki voksolás hivatalos eredményeit, ezek alapján Kibaki maradt az elnök.
Vasárnap két ember vesztette életét az elnökválasztás kimenetele körüli bizonytalanság miatt kialakult zavargásokban. Szemtanúk szerint egy férfi és egy nő lett lövöldözés áldozata az ország nyugati részében. A rendőrség nem tudta megerősíteni az újabb haláleseteket. A hatóságok vasárnap fokozták a rendőri jelenlétet az utcákon, hogy elkerüljék az előző napi tömeges fosztogatást és zavargást, amelynek a hírek szerint több tucat halálos áldozata is volt, bár hivatalos bejelentést nem tettek a hatóságok.